Ви мабуть пам’ятаєте історію про рішення спеціальної комісії у Дніпрі стосовно обмеження пільг на проїзд у березні 2021 року. Тоді до нас звернувся військовослужбовець та ми допомогли написати позовну заяву до суду щодо скасування цього протиправного рішення спеціальної комісії з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації природного характеру місцевого рівня у м. Дніпрі, яка своїм протоколом заради зменшення інфікування Covid-19 прийняла обмеження прав пільгових категорій громадян на безоплатний проїзд (тоді ввели часові обмеження за якими пільговики могли користуватись пільгами лише з 10:00 до 15:00, а в інший період часу пільга не діяла). Також ми тоді подали на відшкодування моральної шкоди, яка була завдана реалізацією цього незаконного обмеження.
У травні 2021 року, під час розгляду цієї справи у суді першої інстанції, спецкомісія відмінила обмеження. А влітку ми отримали рішення суду, де було визнано, що спецкомісія діяла поза рамками Закону та рішення обмеження пільг було незаконним. Однак тоді суд відмовив військовому у відшкодуванні моральної шкоди.
Юристка Правозахисної Групи «СІЧ» Юлія Полєхіна допомогала військовому та порадила не зупинятись і писати апеляцію:
«Згідно Закону, якщо було незаконне рішення органів місцевого самоврядування, то навіть коли дія цього рішення припиняється, негативний наслідок залишається навіть після відміни цього рішення. Дія нормативно-правового акту є постійною тривалий час і не обмежується його разовим застосуванням. Відповідно, чинним нормативно-правовим актом суб`єктивні права, свободи чи інтереси можуть порушуватися неодноразово, тобто постійно, упродовж усього часу чинності такого акту.»
Ми в апеляції просили скасувати рішення суду першої інстанції та навели наступні аргументи:
• існує велика різниця між моральною та матеріальною шкодою. Наприклад: до військовослужбовців, особливо з бойовим досвідом, має бути особлива увага. Психолог, який працює з підлітками або родинами, не має знань та практики для роботи з людьми, які пройшли бойові вишколи, виконували бойові завдання в бойовій обстановці та у яких діагностовано ПТСР.
• Ми зазначили в апеляційній скарзі, що військовослужбовець звернувся до Центру психічного здоров‘я та травматерапії «Форпост HELP», де підібрали фахівця, досвід та статус якого максимально підходив для супроводу конкретного військового для отримання експертного висновку на підтвердження наявних моральних страждань внаслідок дії пільгового обмеження. Оскільки чоловік не мав розладів фізичного здоров’я – не було сенсу звертатись до сімейного лікаря.
• Також ми апелювали до того, що факт визнання того, що орган місцевого самоврядування ввів незаконне рішення – є підставою для виплати моральної шкоди постраждалій особі. Оскільки саме цей орган виконує функції згідно з Конституцією та на виконання Законів України.
Судом апеляційної інстанції було прийнято наші докази та взято їх до уваги, також Суд встановив, що спеціальна комісія з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації природного характеру місцевого рівня у місті Дніпрі, будучи не наділеною повноваженнями на скасування чи обмеження на застосування визначених чинним законодавством пільг, оскаржуваним п. 4 протоколу № 30 від 22.03.2021 р. протиправно встановила обмеження щодо пільгових перевезень пасажирів в міському транспорті, в результаті чого настали негативні наслідки для особи, яка звернулася до суду, та даний факт повністю підтверджується матеріалами справи.
15 грудня 2021 року Апеляційний суд постановив, що моральну шкоду має сплачувати спецкомісія.
Важливо, що відповідач не міг довести в суді, що таке порушення Закону, як обмеження пільгових прав громадян мало якийсь сенс. Спецкомісія пояснювала. що провівши власне дослідження, визначила (на нашу думку безпідставно), що в цей період часу була найбільша навантаженість та скупчення людей, які користуються громадським транспортом. І начебто саме цьому було рішення про обмеження пільг заради зменшення інфікування Covid-19.