Від моменту повномасштабного вторгнення в Україну держава-агресор вербує громадян України для того, аби зашкодити національній безпеці та обороні України. Метою вербування є збір та передача секретних даних про місця дислокацій підрозділів ЗСУ, логістичні маршрути доставки військової та гуманітарної допомоги та персональні дані військовослужбовців.
Завербувати громадян можуть як на тимчасово окупованих, так і на вільній Україні. Насильно завербувати можуть також незаконно депортованих, членів їхніх сімей, військовополонених, цивільних заручників, політв’язнів та їхніх рідних. Родичів полонених часто вербують з метою шантажу.
Також російські військові вербують українців для участі у бойових діях на боці агресора, для здійснення диверсій і терористичних актів в Україні.
Процес вербування найчастіше здійснюється на тимчасово окупованих територіях, де панує повне безправ’я.
Аналітик Правозахисної Групи “СІЧ” Віктор Філатов розповідає, що співпраця з окупантом може обернутись великим терміном ув’язнення.
“Варто розуміти, що будь-які дії, які шкодять суверенітету України, територіальній цілісності та безпеці: перехід на бік ворога, шпигунство, надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, кваліфікуються як державна зрада. За цей злочин передбачено кримінальне покарання від 15 років – до довічного ув’язнення з конфіскацією майна. Тобто, співпраця з державою-агресором неодмінно буде кваліфікована як тяжкий злочин проти держави".
Однак, у статті 111 Кримінального кодексу вказано, що громадянин може бути звільнений від відповідальності, якщо він ніяких дій не вчинив і добровільно заявив органам державної влади про свій зв’язок з вербувальниками та про отримане завдання.
Отже, повідомлення правоохоронців про факт вербування та пояснення, що людина “погоджується" на співробітництво з окупантами не з власної волі, а під примусом є підставою для уникнення покарання.
“Необхідно, усвідомити, що для окупантів ви просто знаряддя виконання завдання. У разі вашого затримання, вони просто знайдуть іншого виконавця. Тому не варто будувати ілюзії, що після виконання наказу спецслужб ворога вам допоможуть уникнути кримінальної відповідальності або відпустять ваших рідних з полону", – сказав Віктор Філатов.
Дуже важлива психологічна сторона процесу вербування. Не варто вірити інформації, якою вас можуть шантажувати працівники спецслужб держави-агресора. Так само не варто ізолюватися від суспільства, адже це може зіграти на руку окупантам. Якщо вас вербують, потрібно обов’язково про це розповісти рідним та представникам Служби безпеки України. У разі перебування на підконтрольній Україні території, це зробити набагато простіше, аніж у тимчасовій окупації.
Слід зателефонувати на гарячу лінію Служба безпеки України за номером: 0 800 501 482 та повідомити обставини вербування. Читайте поради СБУ про те, як діяти, якщо вас вербують.
Служба безпеки України вивчить кожне звернення та відреагує на нього у разі підтвердження інформації.
Однак на тимчасово окупованій території особа може не мати можливості звернутися до правоохоронних органів. Втім, варто використати усі можливості. Наприклад, спробувати через мережу Інтернет написати у чат-боти українських правоохоронних органів або залишити повідомлення у офіційних телеграм-каналах.
Також варто попередити близьких про тиск з боку окупантів, і за наявності можливості спробувати виїхати в інший населений пункт або скористатися гуманітарним коридором для виїзду на підконтрольну Україні територію.
Якщо вас вже завербували, і дозволяють після отримання злочинного завдання виїхати в Україну, то варто розповісти про факт отримання такого завдання на відповідному пункті пропуску на підконтрольній Україні території. Це дасть правоохоронцям змогу оперативно відреагувати на спроби держави-агресора створити загрозу національній безпеці та обороні та звільнить вас від кримінального переслідування.
Жертвами вербування стають не тільки дорослі, а й діти. Наприклад, СБУ фіксує численні випадки вербування дітей через мобільні додатки та комп’ютерні ігри. Тому, батькам варто подбати про безпеку дітей та контролювати контент, який переглядає дитина.
Також аналітик радить звернути увагу на переписку із незнайомими особами та не надавати їм свою персональну інформацію, а також уникати поїздок до держави-агресора, та країн які її підтримують, зокрема, Білорусі. В таких державах є високі ризики вербування представниками спецслужб.
Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території, то слід обмежити пересування вулицями та не викладати про себе інформацію у відкритих мережах. Особливо пильним слід бути з колаборантами, які співпрацюють з державою-агресором, адже вони можуть мати про вас інформацію, яка зацікавить окупантів.
У разі, якщо якась особа на підконтрольній Україні території намагається вас завербувати, то можна домовитися про зустріч та повідомити про її місце і час правоохоронцям. Якщо особа вже була завербована, вона отримає чіткі рекомендації від правоохоронних органів щодо дій в таких умовах. Це допоможе захистити себе та членів своїх сімей від залякування та шантажу з боку окупантів.
Проєкт «Правова, консультаційна та інформаційна підтримка цивільного населення на сході України в умовах військового стану» реалізується за підтримки Федерального уряду Німеччини у межах програми Civil Peace Service Ukraine – GIZ ZFD.