Якщо ваші рідні цивільні особи потрапили у полон, або не виходять на зв’язок тривалий час, дотримуйтесь порад цієї інструкції. Правозахисна Група «СІЧ» та ГО «Центр громадянських свобод» об’єднались для створення інфографіки з покроковим описом того, що робити та до кого звертатися в такій ситуації.
Саме ця інфографіка стосується цивільних осіб.
В попередньому матеріалі ми вже описали які дії потрібно робити у разі полону або зникнення військової особи.
Для фіксації випадку полону або зникнення, потрібно звернутися до наступних організацій:
- Зверніться фізично в СБУ або в поліцію для написання заяви про злочин за місцем перебування заявника.
- Національне інформбюро при Мінреінтеграції: 1648 та 044 287 81 65 uncp.info@gmail.com
- Уповноважена з прав людини: 0800501720, hotline@ombudsman.gov.ua
- Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ:
- +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01 centre.ssu@gmail.com
- Гаряча лінія Нацполіції з пошуку зниклих чи загиблих: 0800 21 21 51 та +380 089 420 18 67
- Моніторингова місія ООН з прав людини: ohchr-hrmmu@un.org Telegram: ohchr_hrmmu (лише повідомлення) Viber: +38050 3746708 (лише повідомлення)
- Міжнародний Комітет Червного Хреста: Гаряча лінія: 0800 30 01 55 Служба розшуку:
- +38096 3044375, +38 066 250 99 57, http://ua.icrc.org/
Фізично зверніться до СБУ або до Національної поліції із документом, що посвідчує вашу особу та документом, що підтверджує родинні зв’язки зі зниклою особою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо). Звернутися можна до обласного відділення, найкраще – до головного відділення СБУ у Києві (вул. Володимирська, 33).
У випадку, якщо немає документів про підтвердження родинних зв’язків, потрібно звернутися до суду з заявою про встановлення родинних зв’язків та привести свідків, які можуть підтвердити, що заявник та зниклий/полонений проживали разом, перебували у шлюбі.
Інформація про встановлення факту проживання однією сімʼєю без шлюбу
Встановлення_факту_проживання_однією_сім’єю_чоловіка_та_жінки_без_шлюбу?
На КПП Вам покличуть чергового слідчого і він прийме заяву у громадській приймальні або випишуть перепустку та супроводять до кабінету слідчого. Слідчому необхідно повідомити всю наявну інформацію та свідчення про те, що рідний потрапив у полон. Також потрібно надавати такі дані, якщо вони є: номер телефону, з якого телефонував рідний під час полону, покадрову розкадровку відео, на якому був помічений, фотографії, скріни постів з телеграм-чатів тощо.
Після цього між Вами (заявником) та СБУ підписується протокол про нерозголошення та протокол про опитування. Ви отримаєте номер справи та контакти слідчого, який її буде вести.
Важливо: дзвінок на гарячу лінію поліції – це НЕ відкриття кримінального провадження, це лише повідомлення, і, скоріш за все воно буде зареєстровано у відповідності з ЗУ «Про звернення громадян», тому ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно написати саме заяву про відкриття кримінального провадження і направити її до поліції чи одразу до СБУ.
Також: потрібно написати в Заяві про злочин вимогу визнання вас потерпілою особою, тому що у потерпілої особи більше процесуальних прав. Поки ви не визнані потерпілою особою і вам не вручена пам’ятка про ваші процесуальні права та обов’язки, ви знаходитися в статусі заявника чи свідка.
Як впевнитися, що ваш рідний є в списках на обмін
Фізично зверніться до СБУ
- Після подачі свідчень, до вас мають приїхати представники СБУ для уточнення питань по справі, оскільки розслідуванням злочину займається саме СБУ. Але ми рекомендуємо самостійно звернутися до них.
Після написання заяви та відкриття справи ви отримує номер кримінального провадження та знайомитеся зі слідчим, який вестиме справу. Ви маєте отримати контакти слідчого, аби у разі появи нової інформації одразу повідомляти її слідчому та стежити за розглядом справи.
Щодо кваліфікації злочину. Якщо є впевненні докази про захоплення людини представниками окупантів, то цей злочин кваліфікується за ст. 438 КК України. Якщо зв’язку з особою, яка знаходиться на непідконтрольних українській владі територіях, немає, то це також ст. 438 КК України. Якщо відкривають провадження з іншою кваліфікацією, її надалі можна змінити, але це займе певний час.
2. Зверніться до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими:
+38 095 412 74 24.
3. Після реалізації всіх попередніх кроків необхідно звернутися до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Контакти: 0800339247 та +38 095 896 04 21.
Якщо статус та місце перебування вашого рідного невідомо:
- Прийдіть до найближчого відділку поліції та напишіть заяву про те, що зв’язок з рідним втрачено.
Після написання заяви ви отримаєте документ – номер кримінального провадження в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.
- Якщо ви член родини (тато, мама, діти), здайте ДНК для проведення ДНК тесту (всю інформацію про це Вам нададуть в поліції).
Якщо немає де взяти ДНК, тоді подається клопотання до суду з проханням провести ексгумацію батьків або дитини на вилучення геному померлого для ДНК тесту.
Далі треба буде чекати, чи виявиться/не виявиться збіг. Частковий збіг не вважається підтвердженням.
Також для проведення тесту може бути застосоване вилучення речей зниклого для вилучення слідів ДНК.
- За допомоги юриста зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКХЧ) з вимогою направити гуманітарну допомогу чи забезпечити звʼязок з полоненим рідним.
Сайт МКХЧ українською з контактами в Україні
Сайт МКХЧ англійською з адресою та контактами головного офісу у Женеві
Рекомендуємо писати звернення на папері та відправляти з території Європи на головний офіс у Женеві.
Після реалізації всіх попередніх кроків необхідно звернутися до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Тоді в цій Службі запускається процес пошуку.
Контакти: 0800 33 92 47 та +38 095 896 04 21
Важливо розуміти, що з огляду на війну в державі, розслідування злочинів фактично не може бути повністю ефективним, тому варто йому сприяти, самостійно шукаючи докази, підтвердження (відео, фото ітд) та передаючи їх слідчому.
Щодо заяв до міжнародних інституцій:
Разом з юристом складіть звернення до Комітету з прав людини ООН. Якщо ви не маєте контактів юристів і потребуєте з цим допомоги, зверніться до нас.
ВАЖЛИВО знати: на жодному з цих кроків не потрібно сплачувати за будь-які послуги. Якщо вам пропонують послугу за гроші – це, ймовірно, аферисти.
🔰Захист прав постраждалих від війни здійснюється в рамках програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ