30 вересня у м. Кривий Ріг відбулася V Всеукраїнська науково-практична конференція «Реалізація прав людини у діяльності правоохоронних органів в умовах окупації українських територій».
Під час заходу науковці та юристи обговорювали питання перехідного правосуддя в умовах війни.
У конференції також узяв участь аналітик ПГ “СІЧ" Віктор Філатов. Він доповідав по темі «Проблеми реалізації моделі перехідного правосуддя в постконфліктних державах».
Перехідне правосуддя – це система виходу постконфліктних держав на етап миру та сталого розвитку. Її ще називають конструктор миробудування. Перехідне правосуддя складається з інституційних реформ, покарання винних в конфлікті, сатисфакції для жертв конфлікту, пошуку історичної правди та формування національної пам’яті. Це модель, яка сформувалася в міжнародному праві та забезпечує примирення і неповторення конфлікту у майбутньому.
“Звісно, що мова не йде про примирення з РФ. Мова йде про населення тимчасово окупованих територій. Це населення необхідно повернути, знов інтегрувати в наш український конституційний простір. Для РФ будуть використані інші напрямки, наприклад, стягнення репарацій, покарання винних тощо", – пояснив Віктор Філатов.
У своєму виступі аналітик звернув увагу на основні проблеми реалізації моделі перехідного правосуддя в Україні, які можуть виникнути у поствоєнний період.
На думку Віктора Філатова, перешкодами на шляху впровадження нової системи правосуддя в Україні є:
1. Ідеологічна незрілість суспільства (несприйняття політики перехідного періоду та окремих реформ в державі внаслідок суперечливих ідеолого-політичних настроїв в суспільстві);
2. Політичне розшарування, яке буває в постконфліктній державі;
“Завжди де є соціальні потрясіння суспільство буде розколоте. Навіть сьогодні на тимчасово окупованих територіях є різні погляди. Так, як населення цих територій це частина українського суспільства, ми можемо говорити про розкол. Головне в перехідному правосудді – це визнати усі прорахунки, зафіксувати проблеми, і вже працювати з ними" – сказав Віктор Філатов.
3. Недостатній рівень та відсутність механізмів впровадження норм міжнародного гуманітарного права;
4. Відсутність цілісного бачення концепції перехідного правосуддя в національному просторі (відсутність належних стратегій перехідного періоду, які відіграють важливу роль у розбудові миру та забезпеченні сталого розвитку).
З огляду на означені проблеми Віктор Філатов наголосив на необхідності реформування існуючої системи управління.
На думку Віктора Філатова, для встановлення миру та історичної правди потрібне узгодження усіх сфер життя в Україні з реаліями перехідного правосуддя. Для цього необхідно реформувати систему державного управління та створювати нові закони у сфері перехідного правосуддя. І для цього можуть знадобитись нестандартні рішення.
“Наприклад, очищення влади дозволяє прибрати старі політичні еліти, які можуть зберігати вплив на жертв, і не дозволяти їм говорити. Реформа безпекового сектору, дозволяє вирішити питання національної безпеки. Тобто, за допомогою реформ усуваються тригери, які призвели до розколу суспільства, який в свою чергу став причиною конфлікту або іншого соціального потрясіння. Перехідне правосуддя – це завжди набір нестандартних рішень, тому що наш національний контекст є унікальними. І тому тут слід розробляти унікальні нестандартні інструменти вирішення конфлікту. Наприклад, ті методи врегулювання конфлікту, які були використані в Косово або в країнах Африки не спрацюють, тому що в Україні інший менталітет та середовище, в якому виник конфлікт", – підкреслив аналітик.