Пенсійне забезпечення військовослужбовців, які брали участь в АТО/ООС лишається доволі складним питанням, адже пов’язане з неузгодженістю законодавчих та підзаконних актів пенсійного законодавства.
Один місяць служби за три місяці – таке пільгове нарахування пенсій передбачено для військовослужбовців, які брали участь в АТО та ООС пунктом 3 «Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей»
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 12) також встановлено, що військовослужбовці надстрокової служби і військової служби за контрактом мають право на пільгове нарахування пенсії.
Одночасно з цим, у профільних законодавчих актах такий механізм розрахунку пенсії військовослужбовцям жодним чином не позначений.
Зокрема, в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не деталізовано категорію «військовослужбовець», зокрема зазначено, що це особи рядового та начальницького складу, у тому числі й ті, які проходять службу під час особливого періоду.
Також у цьому документі відсутні посилання на те, що ці особи мають право на пільгове нарахування пенсій, що може ускладнити реалізацію додаткових гарантій у вигляді вищевказаних пільгових умов.
В свою чергу, у Законі України «Про пенсійне забезпечення» також не деталізовано цей механізм і нема відповідних посилань на нього. Так,і у ст. 13 Закону, яка регламентує умови отримання пенсії за віком на пільгових умовах, не вказано, що військовослужбовці також мають на це право.
Виходить, що держава надала таке право, але належним чином не врегулювала його у нормативно-правових актах, внаслідок чого учасники АТО та ООС не можуть розраховувати на подібну пільгу, адже працівники Пенсійного фонду України посилаються саме на профільне пенсійне законодавство.
Для врегулювання цього питання необхідно узгодити акти пенсійного законодавства з документами, які деталізують порядок нарахування пенсій військовослужбовцям ЗСУ, у тому числі й контрактникам. Це можна зробити шляхом внесення відповідних змін і доповнень до Статті 4 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Тож, на сьогодні через відмову Пенсійного Фонду враховувати пільгу при розрахунках пенсій для військових, їм доводиться звертатися до суду.
Віктор Філатов, аналітик ГО «Правозахисна група «СІЧ»