Активні бойові дії в Україні тривають. На жаль, захищаючи свою землю українська армія неминуче несе втрати. Щоб підтримати рідних і сім’ї загиблих військових держава надає соціальні гарантії у вигляді одноразової грошової допомоги.
Раніше через відсутність механізму, громадянам було досить непросто отримати виплату. Це призводило до численних зловживань. Враховуючи ситуацію, Міністерство оборони України створило Наказ №45 (від 25 січня 2023 року.), яким врегульовано дане питання.
Наш колега, аналітик Правозахисної Групи “СІЧ", Віктор Філатов проаналізував:
* Хто має на право на виплату?
* Які умови отримання компенсації?
* Який алгоритм дій для отримання виплати?
* Чи можна оскаржити рішення щодо відмови у допомозі?
Отже, допомога буде виплачуватися сім’ям (законним представникам) військовослужбовців та інших осіб, які загинули від поранення, травми, контузії або каліцтва, що були отримані під час захисту Батьківщини. А саме – участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії. Виникає та може бути реалізоване право на допомогу з дня загибелі (смерті) військовослужбовця або іншої особи, яка боронить Україну.
Треба одразу зауважити, що право на допомогу не надається громадянам рф, білорусі, а також – засудженим за державну зраду або колабораційну діяльність.
Якщо детально, то процедура отримання одноразової грошової допомоги полягає у наступних кроках:
- Члени сім’ї загиблого військовослужбовця звертаються до міського ТЦКСП (Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) із заявою встановленого зразка. Додатково долучають до неї копії документів, які ідентифікують саму особу і підтверджують її родинні зв’язки із загиблим військовослужбовцем.
- ТЦКСП (міський) перевіряє надану документацію та надсилає її для подальшої перевірки обласним ТЦКСП.
- Після перевірки, зафіксувавши факт наявності або відсутності у особи права на отримання одноразової грошової допомоги, обласний ТЦКСП готує і надсилає Департаменту соціального захисту свій відповідний висновок та доповідь.
- Після отримання цих документів Департамент соціального захисту надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України з ціллю з’ясувати, чи перебуває загиблий військовий серед військовослужбовців, які загинули та віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
- Якщо підтверджується, що військовослужбовця віднесено до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану, тоді Департамент соціального захисту подає всі документи на розгляд Комісії Міноборони.
- Після опрацювання наданого пакету документів структурними підрозділами апарату Міноборони України та Генерального штабу ЗСУ, Комісія Міноборони приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Буває так, що загиблого військовослужбовця нема у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану. Тоді Кадровий центр ЗСУ повідомляє про це Департамент соціального захисту, який у свою чергу інформує обласний ТЦКСП (який надіслав документи) не пізніше 5 робочих днів. Обласний ТЦКСП передає ці відомості військовій частині та членам сім’ї загиблого, про що обов’язково доповідає Департаменту соціального захисту листом.
Департамент після отримання такого листа, надсилає відповідний запит до Кадрового центру ЗСУ повторно. Якщо загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану знову не виявлено, департамент соціального захисту подає документи на розгляд Комісії Міноборони для винесення рішення про відмову у надані членам сім’ї загиблого грошової допомоги.
Рідні загиблого можуть оскаржити це рішення в суді. Це позитивний крок, який раніше не був передбачений, і який дає змогу реалізувати право отримати належну допомогу, коли не було можливості встановити факт загибелі.
Для отримання одноразової грошової допомоги особа повинна надати до районного (місцевого) ТЦКСП такі документи:
- заява про виплату одноразової грошової допомоги;
- документ, що посвідчує особу; для осіб без громадянства та іноземців – документ, що посвідчує їхню особу (завірена копія долучається до заяви);
- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб без громадянства/іноземців) (завірена копія долучається до заяви);
- свідоцтво про смерть військовослужбовця (завірена копія долучається до заяви);
- документ, що підтверджує родинні зв’язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем.
- згода на обробку персональних даних;
- довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України
- свідоцтво про зміну імені – у разі зміни прізвища, імені, по батькові (завірена копія долучається до заяви);
- рішення місцевої державної адміністрації, виконавчого органу місцевої ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (для законних представників неповнолітніх дітей загиблого (померлого), (завірена копія долучається до заяви);
- відмова, заява, інший правочин, стосовно частки грошової допомоги (в контексті спадщини або відмови претендента на допомогу на користь іншого претендента), завірений відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів.
- рішення суду, яке набрало законної сили, якщо було оскарження права на грошову допомогу раніше, (завірена копія долучається до заяви).
Віктор Філатов зазначає, що Наказ № 45 є однозначно прогресивним документом. Він дозволяє членам сімей загиблих захисників України не проходити усі інстанції самостійно. Цього досягнуто завдяки чіткому визначенню всіх суб’єктів процесу. Вони самостійно здійснюють перевірку даних, прийняття рішення, а також контроль за його виконанням.
На позитивну оцінку заслуговує також механізм перерозподілу часток допомоги, від якої відмовилися окремі особи. Навіть передбачена можливість здійснити перерозподіл виплаченої раніше одноразової грошової допомоги у судовому порядку.
Враховано й корупційні ризики. У Наказі вдало зазначено механізм повторної перевірки наданих заявниками відомостей, що сприяє прозорості рішень про призначення виплати.
Юристка Правозахисної групи СІЧ Ксенія Онищенко також має позитивну думку щодо практичності цього Наказу.
“Я погоджуюсь з Віктором Філатовим щодо вдалих змін, які були внесені в порядок отримання одноразової грошової компенсації. Дійсно, чітко визначений алгоритм дій як для родичів загиблого, так і кожної зі структур. Існує прозорість прийняття рішення щодо призначення/відмови одноразової грошової виплати. Взагалі все це на практиці суттєво полегшує захист прав близьких на отримання даної виплати в судовому порядку. До цього було складно, незрозуміло – особливо по строках. Рідним загиблого військовослужбовця доводилось збирати величезний пакет документів, оскільки кожний ТЦК та СП міг вимагати додаткові довідки та документи. Це значно впливало як на строки, так і на результати розгляду. Також ТЦК та СП помилково наділяли себе повноваженнями щодо прийняття рішення у відмові родичам загиблого військовослужбовця в отриманні одноразової грошової виплати, щ було прерогативою Комісії при Міноборони. ТЦК та СП тільки відповідали за збір документів. Це призводило до численних звернень потерпілих до суду, – зазначає Ксенія.
Проєкт «Правова, консультаційна та інформаційна підтримка цивільного населення на сході України в умовах військового стану» реалізується за підтримки Федерального уряду Німеччини у межах програми Civil Peace Service Ukraine – GIZ ZFD.