У тимчасово окупованих містах Запорізької області росіяни продовжують закликати місцевих жителів евакуюватися до рф. Крім того, окупанти поширюють інформацію, що можливо розпочнеться примусова евакуація. В цьому матеріалі ми розповідаємо, як діяти, якщо Вам доводиться евакуюватись з окупованих територій до рф.
Ми раніше вже обговорювали питання можливої евакуації і наголошували, що в жодному випадку це не є злочином, у разі, якщо іншого безпечного варіанту людина не має:
Однак хочемо застерегти тих, хто буде змушений погодитись на таку евакуацію. Ймовірніше за все, Вам доведеться проходити через так звану «фільтрацію», оскільки саме так росіяни шукають нелояльних до окупаційної влади громадян. Здебільшого, ставлять чимало провокативних питань, перевіряють телефони, повністю роздягають та допитують.
Юристка Правозахисної Групи «СІЧ» та документаторка воєнних злочинів росії Юлія Полєхіна вже спілкувалась з тими, хто проходив фільтрацію та зміг виїхати з окупації:
«Я документувала кілька випадків жорстокого поводження російських солдатів із затриманими українськими громадянами, які проходили «фільтрацію» при виході із зони бойових дій чи перетині кордону до рф. Нажаль, такі фільтрації – це небезпека стати цивільними заручниками. Наприклад, під час вивезення українців з Маріуполя, частина людей після фільтрації зникла і їх досі неможливо знайти. Одну жінку під час такої фільтрації розлучили з 18-річним сином і вона досі шукає його».
Мінреінтеграції України намагається організувати гуманітарні коридори для безпечного виїзду місцевих мешканців на територію України, що передбачено міжнародним правом, однак російська сторона вкотре не погоджується на це.
Якщо Вам не надали вибору і ви мусите виїжджати, радимо подбати про свою безпеку!
Ось поради від людей, які вже проходили російські фільтрації:
- Треба знати, що одразу проходить перевірка, потім – індивідуальне інтерв’ю.
- Якщо у Вас вимкнений або розряджений телефон, його все одно перевірять, підключивши до зарядних пристроїв.
- Сховати гаджет навряд чи вийде, оскільки під час перевірки людей інколи роздягають.
- Варто видалити з телефону все, що може становити небезпеку: почистити телефонну книгу, смс-повідомлення, можливо видалити акаунти із соцмереж (або створити нові та трохи їх заповнити, аби не викликати підозр).
- Росіяни можуть перевіряти програми інтернет-банкінгу, на кшталт Приват24 і продивлятись останні рухи коштів, питати хто отримувачі та інше.
- Можна замінити телефон на кнопковий, але мати цьому пояснення (наприклад, що попередній вкрали або розбився).
- Заздалегідь треба підготувати відповіді на всі можливі питання (Чому порожній телефон? Де чоловік/дружина? Чому і куди виїжджаєте? Чому не отримали роспаспорт?)
- Якщо Ви маєте татуювання, потрібно буде їх також пояснити.
Варто знати: якщо Ви бажаєте виїхати за кордон – потрібно мати український паспорт та бажано щоб був діючий біометричний закордонний паспорт.
Додаємо корисну статтю “Правила безпеки в окупації”: https://rubryka.com/article/security-rules-occupation/
Кожен українець на тимчасово окупованих територіях півдня, якого змусили залишити своє місце проживання, може заявити про примусову евакуацію до Служби безпеки України та Нацполіції:
У разі, якщо можливо це зробити безпечно для себе та своїх рідних!
Для зв’язку з Нацполіцією працює месенджер «Telegram» чи «WhatsApp» за номером телефону +380504529195
Електронна адреса для листування з Головним управління Національної поліції в Запорізькій області – info@zp.npu.gov.ua
Чат-бот СБУ @SBUzp_bot
Обов’язково видалити сліди спілкування після цього.
Захист прав постраждалих від війни здійснюється в рамках програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.