Ярослава отримала звістку про зникнення безвісти чоловіка і одразу подала заяву до слідчого щодо вилучення речей чоловіка та відправлення їх на ДНК-експертизу. Жінка чекала 4 місяці, а її повторні звернення були марними. Як діяти у схожих ситуаціях детально поянює юрист-правозахисник.
48-річний бойовий медик Сергій Козлов зник безвісти на початку березня 2023 року. Звістку про це дружина Ярослава отримала лише 24 квітня.
Подружжя – переселенці з Донецької області і останні роки проживали у Дніпрі. У чоловіка нема близьких родичів, тому зразки ДНК можна було відібрати лише у квартирі, де залишились його особисті речі чоловіка, тобто у Дніпрі. Ярослава подала заяву до слідчого Краматорського відділу поліції щодо вилучення речей чоловіка та відправлення їх на ДНК експертизу.
Ярослава чекала 2 місяці, але з нею ніхто так і не зв’язався щодо відбору зразків ДНК. Тоді вона знову звернулась до Краматорського відділу поліції. Там жінці відповіли, що ще на початку травня видали доручення і слідчі у Дніпрі мають виконати цю слідчу дію. Однак, у Дніпровському відділку поліції (РОВД) жінці відмовили, посилаючись на те, що її справа до них не надходила.
“Справа зайшла в глухий кут: 4 місяці слідчі не могли відібрати зразки ДНК мого зниклого безвісти чоловіка. В Краматорському відділку поліції справу начебто вже відправили у Дніпровське РОВД, а у Дніпро вона начебто не надходила. Це дуже прикро! Я думаю, що перше доручення загубилось”, – пояснює Ярослава Козлова.
На цьому етапі жінка звернулась до юриста Правозахисної Групи “СІЧ” Іллі Шияна. Він одразу написав необхідні клопотання і вже наступного дня з Ярославою зв’язався слідчий і відібрав необхідні зразки ДНК для експертизи.
“Ніхто не йшов на зустріч, допоки не долучився юрист: я отримували лише постійні відмови. Добре, що справа зрушила з місця. Я отримаю результати ДНК і їх зразки внесуть в базу даних ДНК”, – додає Ярослава.
Дійсно, кілька днів тому – 4 вересня – жінка отримала у Харкові результати ДНК-експертизи і ці зразки внесуть в базу даних ДНК. Юрист розповідає як діяти у разі схожих відмов і говорить, що Донецька обласна прокуратура напрочуд швидко відреагувала на його звернення:
“Визначеного строку надання результатів експертизи ДНК немає. Однак, якщо більше місця немає відповіді, тоді треба подати скаргу до прокуратури, яка займається цією справою або звернення до судово-медичної установи. Оскільки я подав скаргу на дії слідчого, прокуратура розглянула її в той же день і дала доручення слідчим з Дніпра та Краматорська невідкладно вилучити речі зниклого. Наступного дня вже була проведена слідча дія. Це дуже оперативно, інколи доводиться чекати кілька місяців” – роз’яснює Ілля Шиян.
Також Ілля допоміг жінці написати та надіслати необхідні запити до Національного інформаційного бюро та до інших відомств щодо пошуку інформації про чоловіка.
Тут Ви можете детально прочитати як проводиться ДНК-експертиза, коли безвісти зникла людина – сирота: https://cutt.ly/awlKiYwz
Наші юристи завжди готові надати правову допомогу за телефонами:
+38 095 903 33 61
+38 068 762 00 09
+38 093 454 40 54
Захист прав постраждалих від війни здійснюється в рамках програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.
