24 березня 2022 року в Українському парламенті зареєстровано законопроєкт № 7198 («Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації»). Аналітик Правозахисної групи «СІЧ» Віктор Філатов детально проаналізував цей документ.
Це достатньо очікуваний законопроєкт, оскільки сьогодні в Україні сотні тисяч наших громадян залишилися без житла, і змушені шукати притулку в інших регіонах або за кордоном. Зазначимо, що цей законопроєкт дуже чекають ще з 2014 року, коли численні переселенці з Донбасу також втратили своє житло внаслідок збройної агресії Росії.
Компенсація за зруйноване житло – це одна з найбільш болючих тем для українського суспільства. Документ пройшов перше читання, але у разі його прийняття, будуть запроваджені особливі механізми компенсації, що дасть громадянам змогу отримати належну компенсацію за зруйноване житло.
Право на отримання компенсації матимуть: фізичні особи – громадяни України, які є:
-
власниками пошкоджених та/або знищених об’єктів нерухомого майна;
-
особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;
-
членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
-
спадкоємцями вищевказаних осіб;
-
об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку).
Означені категорії громадян повинні подати до спеціально створеної комісії заяву (електронну або паперову). Зразка заяви наразі немає. Кабінет Міністрів має його затвердити.
Окрім заяви, потрібно буде додати наступні документи:
- документ, що підтверджує право власності на пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна;
- документ, що підтверджує інвестування та фінансування будівництва об'єкта житлового будівництва щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт та який не прийнято в експлуатацію;
- документ, що підтверджує, що громадянин України є членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу та викупив квартиру, або інше житлове приміщення кооперативу;
- документ, що підтверджує смерть власника пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна або оголошення його померлим (у разі подання заяви спадкоємцем особи).
Необхідно відзначити, що окрім документів, необхідно буде укладати договір про відступлення права вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків, заподіяних внаслідок збройної агресії проти України. Тобто людина надає право власності на своє житло державі Україні, навіть якщо воно зруйноване. Потім у міжнародному суді держава вже апелюватиме цим житлом як своєю власністю.
Законопроєктом передбачено три основні способи компенсації за зруйноване житло:
- Грошова компенсація (визначається за результатами оцінки вартості відновлення відповідного пошкодженого об’єкта нерухомого майна з урахуванням ступеню його пошкодження).
- Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна (здійснюється шляхом фінансування будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею, типом та функціональним призначенням). При цьому, граничний розмір компенсації у вигляді об’єкта нерухомого майна не може перевищувати вартості 150 м2 за один об’єкт нерухомого майна.
- Компенсація у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку (надається за бажанням отримувача компенсації за пошкоджений багатоквартирний будинок). Розмір компенсації визначається за результатами оцінки вартості відновлення майна з урахуванням ступеню його пошкодження.
Відомості про постраждалих, у разі прийняття закону, будуть внесені до спеціально створеного Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Компенсація буде виплачуватися за рахунок коштів фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації, коштів міжнародної фінансової допомоги та інших джерел.
Передбачено наступний алгоритм отримання компенсації:
- Подання зацікавленою особою заяви про отримання компенсації;
- Розгляд комісією заяви про надання компенсації;
- Надання компенсації у визначений спосіб.
Першочергове право на отримання компенсації матимуть багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю І та ІІ групи, учасники бойових дій та інваліди війни. Будь-які рішення комісії, які на думку заявника є неправомірними можуть бути оскаржені у суді.
Для громадян України, які втратили житло та виїхали за кордон, процедура буде такою ж, але більшість документів буде подаватися в електронному вигляді, у тому числі і через додаток «Дія».
Однак запропонований механізм до прийняття самого закону не діє, тож лишається лише планом на папері. На сьогодні існує лише Постанова Кабінету Міністрів від 20 березня 2022 року № 326, якою затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації».
У цьому документі є окремий напрямок – втрати житлового фонду та об’єктів благоустрою. Він включає втрати житлового фонду (житла), об’єктів благоустрою, фактичні витрати, здійснені для їх відновлення та витрати, необхідні для відновлення пошкодженого та зруйнованого житлового фонду та об’єктів благоустрою. Зі змісту документа зрозуміло, що він створений з метою отримання відповідних репарацій від Росії у майбутньому. Тобто, влада планує оцінювати шкоду і у подальшому її відшкодовувати за рахунок отриманих компенсацій (або встановлених судом або стягнених з активів РФ).
На даний час в Україні відсутній законодавчий акт, який би регулював порядок отримання громадянами України компенсацій за зруйноване або пошкоджене майно. Логічно, що відсутні й відповідні підзаконні акти, які деталізували б процедурні питання. Є тільки документ, в якому визначено алгоритм оцінки збитків держави, а не окремих громадян.
У таких умовах постраждалим лишається подати звернення у додатку «Дія» на оцінку збитків. Це можна зробити як в Україні, так і перебуваючи за кордоном. Необхідно вказати дані про пошкоджений об’єкт, додати фото та опис пошкоджень; залишити контактні дані. На підставі цієї інформації буде створений державний реєстр постраждалих, а у подальшому – виплата компенсацій. Однак головне, що потрібно зробити сьогодні – прийняти профільний Закон, адже без нього шанси отримати компенсацію обертаються нанівець.