Російські військові викрали 62-річного Олега Хвостенка серед білого дня на очах у 11-річної онуки та сестри. Це відбулось 2-го липня на одній з вулиць окупованого міста Дніпрорудне. Олега схопили, посадили в автівку і вивезли у невідомому напрямку. Переляканій онуці російські військові сказали: «Дєвочка, іді домой..». З того часу рідні не отримали жодної звістки про чоловіка, хоча його безперестанно продовжують шукати як в Україні, так і на тимчасово окупованій території.
Дніпрорудне – невелике шахтарське містечко у Запорізькій області, в якому до повномасштабного вторгнення проживало близько 17 тисяч містян. Це одне з українських міст, яке з любов’ю називали «Містом троянд», де майже всі мешканці знали один одного. Якісно реконструйована сучасна нова набережна з палацом культури «Гірник» й безпечною територією з дитячими майданчиками, а навколо міста – великі парки. Здавалось, краса та спокій в цьому місті оселилися назавжди.
Та все змінилось з початком повномасштабного вторгнення росії. Ще наприкінці лютого неозброєні дніпрорудненці на чолі з міським головою виходили на зустріч російській бронетехніці та не пускали окупантів в місто. Після кількох тижнів опору та викрадення міського голови Євгена Матвєєва, у Дніпрорудне все ж таки зайшли російські війська. У квітні окупанти знищили у місті українську символіку. Замість неї вивісили російський прапор та у «триколор» пофарбували стелу з назвою міста на в'їзді. У травні призначили псевдомера та адміністрацію з прихильників “російського світу".
Почалась нова окупаційна реальність, в якій є місце викраденням, незаконним утриманням, катуванням та залякуванням цивільних осіб. Новини про розшук в окупації інколи складно осягнути, бо це вже не одиниці, а сотні. Наприкінці жовтня, під час брифінгу ексголова Запорізької ОВА Олександр Старух заявив:
«У заручниках окупантів у Запорізькій області було 540 осіб. Із них 208 й досі утримується росіянами. Російські солдати затримують мирних мешканців: шантажують та вимагають викуп за викрадених».
Безсумнівно, що ця цифра занижена, оскільки переважно повідомляють про затримання лише родичі, які виїхали на територію України або за кордон. Бо у тих цивільних, які залишилися в окупації, з’являється страх – люди бояться висловлюватись та діяти публічно.
Олег Хвостенко – звичайний цивільний мешканець міста. До повномасштабного вторгнення він значну частину часу був співробітником автоцеху Запорізького залізорудного комбіната, а останній рік працював по договору у відділенні “Промінвестбанку" (оплачував комуналку та доглядав за территорією).
Олег – один з тих, кого затримали і продовжують незаконно утримувати вже більше півроку. Про його викрадення дружина Тетяна повідомила у соцмережах і трохи згодом рідні звернулись до правозахисників.
Син Клім Хвостенко за допомоги юристки Правозахисної групи “СІЧ" Юлії Полєхіної вже відправив скаргу до ЄСПЛ та наразі готує документи до інших міжнародних організацій.
«Ми зареєстрували заяву про правопорушення, написали про внесення батька до реєстру цивільних полонених, передали справу в СБУ та в інші інстанції. На тимчасово окупованій території рідні звертались до місцевої та військової прокуратури, до міністерства оборони росії. На всі ці звернення отримали лише неінформативні відповіді, у яких зазначено: «не числится». Це не відповідає дійсності», – розповідає Клім Хвостенко.
Юристка задокументувала факт воєнного злочину росії і продовжує надавати правову допомогу родині Хвостенко.
«Найскладніше при пошуку людини в окупації – встановити де саме її утримують та отримати підтвердження про затримання. Судячи з відсутності відповідей – у незаконних формувань днр та лнр, як і у російської федерації не існує офіційного переліку затриманих цивільних українців. Напевно, це робиться свідомо, оскільки викрадення цивільних – це воєнний злочин», – пояснює юристка Правозахисної групи “СІЧ" Юлія Полєхіна.
Ця історія викрадення Олега Хвостенка – цивільної людини в окупації, як приклад беззаконня і злочинів, які нажаль, відбуваються сьогодні на тимчасово окупованих росією територіях України.
Надаємо корисне посилання на інфографіку:
Продовжуємо працювати на правозахисному фронті та розповідати про воєнні злочини росії. Віримо, що всі незаконно ув'язнені українці вже дуже скоро повернуться додому.
Захист прав постраждалих від війни здійснюється в рамках програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.