В умовах війни робота журналістів стає дедалі небезпечнішою, особливо коли мова йде про роботу на окупованих територіях та в районах ведення бойових дій. Через це запроваджуються додаткові гарантії для журналістів та членів їхніх сімей.
Їх можна поділити на дві основні групи: ☑️міжнародно-правові; ✅національні.
1️⃣ Міжнародно-правові гарантії (містяться в різного роду конвенціях, директивах та деклараціях):
🔷Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи № R (96) 4 «Про захист журналістів за умов конфліктів і тиску» містять наступні гарантії:
🔹створення належних умов захисту і допомоги журналістам, які працюють в зонах конфліктів;
🔹забезпечення недискримінації журналістів за будь-якими ознаками;
🔹достатнє страхове забезпечення на випадок хвороби, тілесного ушкодження, полону або смерті;
🔷Резолюція Парламентської асамблеї Ради Європи № 1438 (2005) «Свобода преси і умови роботи журналістів у зонах конфліктів» містить наступні гарантії:
🔹обов’язок для сторін конфлікту гарантувати безпечні умови роботи журналістів на їхній території;
🔹розслідування випадків насильства чи летальних випадків за участю журналістів, які трапляються на їхніх територіях;
🔷Декларація Комітету міністрів про захист журналістики та безпеку журналістів та інших медіа учасників містить наступні гарантії:
🔹забезпечення захисту журналістів від незаконного насильства;
🔹створення умов для попередження насильства проти журналістів та усіляких погроз;
🔹судове переслідування за вбивство або прояви насильства проти журналістів;
🔹впровадження державами механізмів компенсації постраждалим від злочинів журналістам та членам їхніх сімей;
🔹фінансова компенсація витрат на лікування та реабілітацію постраждалих журналістів.
ℹ️Якщо виходити з норм міжнародного гуманітарного права, то журналісти не мають особливого статусу в умовах збройного конфлікту. Тобто, вони прирівняні до звичайних цивільних осіб, яким надається система гарантій в під час війни.
📣Ключовим документом, у даному випадку, є Конвенція про захист цивільного населення під час війни. В ній закріплено наступні гарантії, які поширюються і на журналістів: заборона насилля над життям й особистістю; заборона захоплення у заручники; заборона наруги над людською гідністю; заборона засудження та застосування покарання без судового рішення; заборона примусової мобілізації стороною, яка окупувала території; забезпечення основоположних прав (лікування, харчування, житло тощо); компенсація моральної та майнової шкоди, а також шкоди для здоров’я, завданої під час війни (поранення, каліцтво, смерть особи).
2️⃣Національні гарантії (містяться в нормативно-правових актах вітчизняного законодавства):
🔶Закон України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» містить наступні гарантії:
🔸право на охорону праці, пільги та компенсації за роботу із важкими та шкідливими умовами праці, на медичні огляди, соціальне страхування, на всебічне розслідування нещасних випадків, смерті і шкоди, завданої здоров'ю при виконанні службових обов'язків, та право на відповідні відшкодування;
🔸право для членів сімей загиблих журналістів на матеріальну допомогу та допомогу у похованні;
🔸право для членів сімей загиблих журналістів на одноразову грошову допомогу у розмірі 100 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час виплати;
🔸право для журналістів на одноразову грошову допомогу у розмірі 50 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час виплати у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного журналісту під час виконання ним професійних обов'язків.
⭕Інших спеціальних нормативно-правових актів щодо соціального захисту журналістів в Україні немає.
У Наказі Міністерства оборони України «Про затвердження Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України» зазначається, що журналісти мають статус цивільної особи. Але будучи цивільними особами, на національному рівні вони також користуються усіма гарантіями, які передбачені законодавством України (виплати у разі тимчасового переселення, право на компенсації за зруйноване житло тощо).
Матеріал підготував аналітик Правозахисної Групи “СІЧ" Віктор Філатов.