ПОДІЛИТИСЯ

В умовах війни робота журналістів стає дедалі небезпечнішою, особливо коли мова йде про роботу на окупованих територіях та в районах ведення бойових дій. Через це запроваджуються додаткові гарантії для журналістів та членів їхніх сімей.

Їх можна поділити на дві основні групи: ☑️міжнародно-правові; ✅національні.

1️⃣ Міжнародно-правові гарантії (містяться в різного роду конвенціях, директивах та деклараціях):

🔷Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи № R (96) 4 «Про захист журналістів за умов конфліктів і тиску» містять наступні гарантії:

🔹створення належних умов захисту і допомоги журналістам, які працюють в зонах конфліктів;

🔹забезпечення недискримінації журналістів за будь-якими ознаками;

🔹достатнє страхове забезпечення на випадок хвороби, тілесного ушкодження, полону або смерті;

🔷Резолюція Парламентської асамблеї Ради Європи № 1438 (2005) «Свобода преси і умови роботи журналістів у зонах конфліктів» містить наступні гарантії:

🔹обов’язок для сторін конфлікту гарантувати безпечні умови роботи журналістів на їхній території;

🔹розслідування випадків насильства чи летальних випадків за участю журналістів, які трапляються на їхніх територіях;

🔷Декларація Комітету міністрів про захист журналістики та безпеку журналістів та інших медіа учасників містить наступні гарантії:

🔹забезпечення захисту журналістів від незаконного насильства;

🔹створення умов для попередження насильства проти журналістів та усіляких погроз;

🔹судове переслідування за вбивство або прояви насильства проти журналістів;

🔹впровадження державами механізмів компенсації постраждалим від злочинів журналістам та членам їхніх сімей;

🔹фінансова компенсація витрат на лікування та реабілітацію постраждалих журналістів.

ℹ️Якщо виходити з норм міжнародного гуманітарного права, то журналісти не мають особливого статусу в умовах збройного конфлікту. Тобто, вони прирівняні до звичайних цивільних осіб, яким надається система гарантій в під час війни.

📣Ключовим документом, у даному випадку, є Конвенція про захист цивільного населення під час війни. В ній закріплено наступні гарантії, які поширюються і на журналістів: заборона насилля над життям й особистістю; заборона захоплення у заручники; заборона наруги над людською гідністю; заборона засудження та застосування покарання без судового рішення; заборона примусової мобілізації стороною, яка окупувала території; забезпечення основоположних прав (лікування, харчування, житло тощо); компенсація моральної та майнової шкоди, а також шкоди для здоров’я, завданої під час війни (поранення, каліцтво, смерть особи).

2️⃣Національні гарантії (містяться в нормативно-правових актах вітчизняного законодавства):

🔶Закон України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» містить наступні гарантії:

🔸право на охорону праці, пільги та компенсації за роботу із важкими та шкідливими умовами праці, на медичні огляди, соціальне страхування, на всебічне розслідування нещасних випадків, смерті і шкоди, завданої здоров’ю при виконанні службових обов’язків, та право на відповідні відшкодування;

🔸право для членів сімей загиблих журналістів на матеріальну допомогу та допомогу у похованні;

🔸право для членів сімей загиблих журналістів на одноразову грошову допомогу у розмірі 100 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час виплати;

🔸право для журналістів на одноразову грошову допомогу у розмірі 50 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час виплати у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного журналісту під час виконання ним професійних обов’язків.

⭕Інших спеціальних нормативно-правових актів щодо соціального захисту журналістів в Україні немає.

У Наказі Міністерства оборони України «Про затвердження Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України» зазначається, що журналісти мають статус цивільної особи. Але будучи цивільними особами, на національному рівні вони також користуються усіма гарантіями, які передбачені законодавством України (виплати у разі тимчасового переселення, право на компенсації за зруйноване житло тощо).

Матеріал підготував аналітик Правозахисної Групи “СІЧ” Віктор Філатов.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут