24 березня 2022 року в Українському парламенті зареєстровано законопроєкт № 7198 («Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації»). Це достатньо очікуваний документ, оскільки сьогодні в Україні сотні тисяч наших громадян залишилися без житла, і змушені шукати притулку в інших регіонах або за кордоном. Заради справедливості зазначимо, що цей законопроєкт дуже чекають ще з 2014 року, коли численні переселенці з Донбасу також втратили своє житло внаслідок збройної агресії Росії. Компенсація за зруйноване житло – це одна з найбільш болючих тем для українського суспільства, оскільки до недавнього часу влада намагалася перекласти усю відповідальність на державу-агресора. Отже, спробуємо розібратися що саме передбачає новий законопроєкт, і чи дасть він реальну змогу переселенцям отримати достойну компенсацію за зруйноване житло.
ЯКА МЕТА ЗАКОНОПРОЄКТУ?
Документ спрямований на досягнення двох основних пріоритетів.
По-перше, він дасть громадянам змогу отримати належну компенсацію за зруйноване житло. У повоєнний час це також дозволить відновити та розвинути ринок будівництва, а це робочі місця, а, отже, належний заробіток для українців.
По-друге, інформація про зруйноване житло у недалекому майбутньому стане доказовою базою проти Росії у міжнародних трибуналах. Зазначимо, що існування реального механізму компенсації за зруйноване житло є вагомим іміджевим здобутком України, яка продемонструє реальну турботу про власних громадян.
ХТО МАЄ ПРАВО НА ОТРИМАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ?
Згідно норм законопроєкту, право на отримання компенсації мають:
фізичні особи – громадяни України, які є:
власниками пошкоджених та/або знищених об’єктів нерухомого майна;
особи, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;
членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
спадкоємцями вищевказаних осіб;
об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку).
Означені категорії осіб повинні будуть подати до спеціально створеної комісії заяву (електронну або паперову).
ЯКІ ДОКУМЕНТИ ОСОБА ПОВИННА НАДАТИ КОМІСІЇ ДЛЯ ОТРИМАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ ЗА ЗРУЙНОВАНЕ ЖИТЛО?
Окрім заяви особа, житло якої було зруйноване під час війни, повинна додати наступні документи:
документ, що підтверджує право власності на пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна;
документ, що підтверджує інвестування та фінансування будівництва об'єкта житлового будівництва щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт та який не прийнято в експлуатацію;
документ, що підтверджує, що громадянин України є членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу, та викупив квартиру, інше житлове приміщення кооперативу;
документ, що підтверджує смерть власника пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна або оголошення його померлим (у разі подання заяви спадкоємцем особи).
Необхідно відзначити, що особа, окрім документів буде укладати договір про відступлення права вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків заподіяних внаслідок збройної агресії проти України.
В ЯКИХ СПОСОБАХ БУДЕ НАДАВАТИСЯ КОМПЕНСАЦІЯ?
Законопроєктом передбачено три основні способи компенсації за зруйноване житло.
Перший, це грошова компенсація (визначається за результатами оцінки вартості відновлення відповідного пошкодженого об’єкта нерухомого майна з урахуванням ступеню його пошкодження).
Другий, це компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна (здійснюється шляхом фінансування будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею, типом та функціональним призначенням). При цьому, граничний розмір компенсації у вигляді об’єкта нерухомого майна не може перевищувати вартості 150 м2 за один об’єкт нерухомого майна.
Третій, це компенсація у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку (надається за бажанням отримувача компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна – багатоквартирний будинок). Розмір компенсації у вигляді фінансування виконання будівельних робіт визначається за результатами оцінки вартості відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку з урахуванням ступеню його пошкодження.
ЯКИЙ БУДЕ ПЕРЕДБАЧЕНО МЕХАНІЗМ ОТРИМАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ?
Відомості про постраждалих будуть внесені до спеціально створеного Реєстра пошкодженого та знищеного майна. Компенсація буде виплачуватися за рахунок коштів фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації, коштів міжнародної фінансової допомоги та інших джерел.
Новий законопроєкт передбачає наступний алгоритм отримання компенсації:
1) подання зацікавленою особою заяви про отримання компенсації;
2) розгляд комісією заяви про надання компенсації;
3) надання компенсації у визначений спосіб.
Слід відзначити принцип черговості надання компенсації за зруйноване житло, який закріплено у законопроєкті.
Першочергове право матимуть: багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю І та ІІ групи, учасники бойових дій та інваліди війни. Будь-які рішення комісії, які на думку заявника є неправомірними можуть бути оскаржені до суду.
ЯКІ ЗАГАЛЬНІ ВРАЖЕННЯ ВІД ЗАКОНОПРОЄКТУ?
В цілому документ достатньо вдалий, має цілісну структуру та достатній термінологічний апарат. Не зрозуміло чому Верховна Рада України не прийняла подібний законодавчий акт ще у 2014-2015 роках. Це посприяло б вирішенню житлового питання переселенців з Донбасу. Також сьогодні ми б вже мали законодавчу основу для вирішення питання українців, які наприкінці лютого цього року стали вимушеними переселенцями.
Єдине чого не вистачає в законопроєкті, так це механізмів визначення причинно-наслідкових зв’язків між руйнуваннями та збройною агресією з боку Росії. Тобто, незрозуміло хто буде перевіряти достовірність інформації та контролювати законність надання компенсації. Також не зрозуміло чи буде новий закон стосуватися мешканців населених пунктів у так званій «сірій зоні», будинки яких були зруйновані впродовж восьми останніх років. Не має ясності і щодо зруйнованого майна жителів ОРДЛО, які формально також залишаються громадянами України.
Матеріал підготував аналітик Правозахисної Групи “СІЧ" Віктор Філатов.
Дизайн: Тетяна Ціопкало