Військова служба – це велика відповідальність. Турбота про власне здоров’я є запорукою професійного виконання своїх обов’язків та виживання під час бойових дій. За даними МОЗ, з початку російської агресії у 2014 отримали поранення та травми понад 28 тисяч українських військовослужбовців. З повномасштабним вторгненням рф ситуація загострилась: більш як 20% військових ЗСУ мають проблеми зі здоров’ям. На жаль, командування не завжди об’єктивно оцінює стан захисників. Тому не всі отримують належну медичну допомогу. Саме ця категорія військових найчастіше звертається за правовою допомогою.

Ситуацію коментує юристка Правозахисної Групи СІЧ Ксенія Онищенко, спираючись на власну практику.
Зокрема, з боку командування військових частин існують порушення, серед яких:
- Відмова приймати рапорт військовослужбовця щодо направлення на додаткове обстеження/лікування/проходження ВЛК для встановлення придатності до подальшого проходження служби
- Позбавлення грошового забезпечйськовослужбовця за період перебування на лікуванні
- Не виконання командуванням ВЧ зазначених у висновку ВЛК рекомендацій щодо неможливості виконання робіт на певних посадах.
- Військова частина відмовляється видавати направлення на лікування чи довідку про отримання травми (контузії)
- Оголошення військовослужбовця як самовільно залишившого частину (СЗЧ), тощо
В якості допомоги юристка надала алгоритм дій для військового(ї), чиє здоров’я реально погіршилося:
- Звернутися до медпункту частини або медроти. Обов’язково зазначати у мед книжці військовослужбовця (на що скаржиться, діагноз та надані медикаменти)
- Важливо зберігати всі медичні документи та записи про стан здоров’я
- Подати до командування рапорт про направлення на додаткове обстеження/лікування (якщо стан здоров’я погіршується, а отримати належне лікування/повне обстеження у військовій частині неможливо)
Але що робити, якщо командування не визнає погіршення стану здоров’я та реальні хвороби військового?
Ксенія Онищенко зазначає, що у цій ситуації дуже важливо дотримуватися певного порядку дій:
- Звернутися з аналогічним рапортом до вищого керівництва командування ВЧ
- Подзвоніть на гарячу лінію Командування медичних сил ЗСУ (тел. 044-230-73-64) та змістовно викладіть ситуацію
- Подайте звернення до Військової служби правопорядку з чітким обґрунтуванням своїх обставин та наданням медичних документів-доказів
Якщо під час додаткового обстеження/лікування у військового виявлено погіршення стану здоров’я, що впливає на подальше проходження військової служби необхідно звернутися з рапортом до командування про направлення на ВЛК.
В разі незгоди з висновком ВЛК, військовослужбовець має право оскаржити його до:
- Обласного ВЛК
- Центрального ВЛК
- Суду
Важливо!
Перебуваючи на лікуванні або проходженні обстеження поза ВЧ постійно підтримуйте зв’язок з командуванням частини. Пам’ятайте, що невиважені вчинки та оголошення СЗЧ тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність. Ваше здоров’я та добробут має найбільший пріоритет. Якщо командування не визнає вашого стану здоров’я, не залишайте це без реакції. Шукайте допомогу та підтримку у медичного персоналу та правозахисників.
Безкоштовну юридичну консультацію можна отримати за телефонами:
+38 095 903 33 61
+38 068 762 00 09
+38 093 454 40 54
Проєкт «Правова, консультаційна та інформаційна підтримка цивільного населення на сході України в умовах військового стану» реалізується за підтримки Федерального уряду Німеччини у межах програми «Громадянська служба миру».