Сьогодні про типові помилки при зверненні до Європейського Суду з прав людини розповіла на прес-конференції юристка Громадської приймальні УГСПЛ при Правозахисній групі «СІЧ» Марина Киптилая. То що ж це за скарги «з поганою кармою»? П’ятірка найбільш дошкульних «промахів»:
1. Звернення до Європейського Суду з прав людини буде одразу відхилене, якщо порушення не належить до його компетенції. Що ж саме розглядає Страсбурзький Суд? Порушення права на свободу, особисту недоторканість, права на життя, на справедливий суд, такі злочини, як тортури, рабство, примусові роботи, незаконне взяття під варту.
2. Важкий стиль. Якщо через текст потрібно продиратися, як через дрімучі хащі, і якщо у ньому купа зайвих подробиць – швидше за все, заяву навіть не дочитають до кінця. Писати потрібно коротко, стисло і по суті порушень.
3. Передчасне звернення. Якщо заявник вискакує, як Пилип з конопель, тобто, навіть не пробує звертатися до українських судів – у Страсбурзі на нього чекає фіаско. Спершу вiн має пройти всі рівні судової ієрархії в Україні – аж до Касації (за виключенням окремих справ), і лише потім звертатись до Європейського Суду.
4. Порушення термінів. Як правило, людина має півроку на подання скарги. Відлік часу починається з моменту прийняття остаточного рішення національним судом, або з моменту скоєння злочину. У випадку заручників – це день звільнення з полону.
5. Ще один міф: написати заяву до Європейського суду може лише досвідчений адвокат, або юрист. Так, можливо, це й збільшить шанси на перемогу, хоча стосується лише перевірених фахівців, які мають подiбну практику. Але кожен громадян, який вміє писати й читати здатен написати скаргу до Суду за шаблоном, який розміщений на його сайті. Скласти заяву можна українською або російською.
Якщо ж є сумніви, варто спитати поради у правозахисників. Звертайтеся, питайте і отримаєте кваліфіковану правову допомогу.
Довідка: З 2014-го року «Правозахисна група «СІЧ» спільно з партнерами подала на розгляд Європейського Суду 78 справ щодо українських заручників, ще 8 справ – у процесі допрацювання.
*Громадська приймальня УГСПЛ у м. Дніпрі працює за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Права людини в дії» (Human Rights in Action).