Вигнали з маршрутки, образили нецензурно і навіть побили – такі скарги останнім часом все більше з’являються у ЗМІ, соцмережах і на особистих сторінках українських захисників. Впродовж багатьох років проблема невизнання суспільством прав учасників бойових дій на сході України лише зростає.
Причини такої поведінки дві: перша – суспільство частково витісняє думку про те, що в Україні вже 8 рік відбувається військовий конфлікт або гібридна війна, а звідси – і періодичні нападки на українських ветеранів на рівні побуту, а друга – елементарне нерозуміння законів, які визначають права тих чи інших пільгових категорій населення в цілому. При чому, остання причина є проблемою і для самих військових, які мають мізерні знання про свій правовий статус і гарантії соціального захисту, які має забезпечувати держава.
Недавній випадок у Дніпрі, який складно назвати унікальним, вчергове обурив ветеранську спільноту, викликавши жвавий інтерес з боку ЗМІ, волонтерів та громадських активістів. Сталася своєрідна точка неповернення.
8 квітня у маршрутці № 73 водій Вадим Кіракасян образив і вдарив ветерана полку Дніпро-1 Петра «Баркаса», що викликало неабияке обурення серед його побратимів, які влаштували мітинг на кінцевій зупинці маршруток з вимогою вибачень від водія і звільнення з роботи його керівництвом.
Подробиці про цю подію є на сторінці Катерини Леонової, нашої менеджерки з комунікацій, яка була однією з учасниць акції ветеранського протесту:
https://www.facebook.com/catherine.leonova/posts/4154421721248920
Нагадаємо, що на період посилення карантину, члени Спеціальної комісії з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації природного характеру місцевого рівня у м. Дніпро Дніпровської міської ради підписали Протокол № 30 (з 12. 04 вже № 31), в якому прописані механізми забезпечення захисту громадян від інфікування СOVID -19. У переліку, в тому числі, були прописані обмеження щодо користування пільгами на проїзд: зокрема, до 10:00 і після 15:00 пільгові категорії (інваліди, пенсіонери та учасники бойових дій) не мають права пересуватися за своїми посвідченнями. Втім, таке обмеження стало дуже незручним в першу чергу для учасників бойових дій, які їздять на службу або на роботу рано вранці і повертаються пізно – тобто фактично у них забрали право на вільне пересування, яке прописано у Законі України про соціальних захист військових і не може бути скасовано ніякими рішеннями місцевих органів влади.
Юлія Полєхіна, юристка ГО Правозахисна Група СІЧ, яка за зверненням військового відправила позовну заяву у суд щодо незаконності обмеження соціальних гарантій, підготувала кілька порад ветеранам України щодо їх поведінки в таких випадках:
- Якщо з вами поводяться неповажним чином намагаються вигнати з транспортного засобу, знімайте на відео – це ваша гарантія захисту від обвинувачень у агресії з вашого боку.
- Викликайте поліцію і складайте разом з ними протокол про те, що з вами вчинили протизаконно – це ваша гарантія правового захисту.
- Зверніться до юристів, які допоможуть вам у досудовому врегулюванні проблеми – складання позовів у суд та збір інших документів.
Увага! Що загрожує тим, хто ображає Вас:
- Якщо пошкоджені ваші речі – у вас вибили телефон або порвали одяг – це може кваліфікуватися як адміністративне порушення, так і кримінальне (залежно від вартості майна), за яке ваш нападник буде виплачувати штраф, або працювати на громадських чи виправних роботах .
- Якщо Вас побили або застосували будь-яке фізичне насильство – це вже кримінальна відповідальність, все залежить від наслідків. Може бути як штраф, так і позбавлення волі.
- Якщо Вас образили словами і спробували дискримінувати, принижувати та ображати словесно, – це адміністративна відповідальність, яка тягне за собою штраф, виправні, громадські роботи чи адміністративний арешт для кривдника.
– Вирішувати проблему силовими методами – з точки зору помсти «брат за брата» є хоч і бажаним для ветеранів, але некоректним з точки зору Закону. Це може призвести не тільки до адміністративної і кримінальної відповідальності з боку водіїв, але й з боку ветеранів. Ми будемо супроводжувати ветерана, якого викинули з маршрутки, але на даному етапі – справа в роботі у слідчого; потерпілому вручили пам’ятку про його права та обов’язки. На руках вже є номер з ЄРДР. Далі будемо консультувати і, якщо буде потреба, надамо адвокатську підтримку», – коментує Юлія Полєхіна, юристка Правозахисної Групи СІЧ.
На сьогодні інцидент з Петром «Баркасом» частково вичерпаний через блокування маршруток і своєчасне реагування керівників АТП, пільги учасникам бойових дій на цьому маршруті – повернули.
Через третю хвилю пандемії Дніпровська Міська Рада підписала протокол № 31, в якому пункт про скасування пільг на певний період часу залишився без змін.
На жаль, проблема дискримінації ветеранів і військових з боку суспільства у питаннях визнання та поваги – є системною, і доки ще незмінною. Але вона має підніматися і вирішуватися Що ж до настроїв серед УБД-спільноти пропонуємо зберігати спокій і частіше звертати увагу на подібні ситуації, розглядаючи їх як порушення прав, які можна відстояти законними шляхом.
Переглянути сюжет на каналі СТБ про подію:
https://www.youtube.com/watch?v=-UV4myZqiQU
#правозахиснагрупаСІЧ #захистправветеранів
#допомогавійськовим #пільги #Дніпро_СІЧ