В умовах карантину вимушені переселенці потребують особливої підтримки від держави, особливо враховуючи, що багато з них опинилися без роботи. Це стосується і переселенців, які мають дрібний або середній бізнес, який теж опинився під загрозою. Це автоматично тягне за собою житлові проблеми, наприклад, сплату оренди. Новий закон від 30 березня 2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» закріплює певні гарантії для пересенців на період карантину. Зокрема:
– Забороняється здійснювати перевірки фактичного місця проживання або перебування ВПО при призначенні або відновленні соціальних виплат. Це дозволяє переселенцям переміщуватися контрольованою територією, наприклад, переїхати на час карантину з міста в село, не втративши права отримувати виплати. При цьому переміщення на тимчасово окуповану територію заборонене. У таких умовах може виникнути правова колізія: якщо до закриття КПВВ людина заїхала на тимчасово окуповану територію і не може повернутися – чи буде це підставою для позбавлення виплат? Відповідно до нового закону – ні, але це суперечить порядку нарахування та виплати допомоги на оренду житла.
– Під час карантину не потрібно складати акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Ця норма звільняє ВПО від обов’язку брати такі довідки в органах виконавчої влади. Однак, переважно, це обумовлено бажанням не навантажувати в умовах карантину органи влади, оскільки скупчення відвідувачів може призвести по поширення вірусу.
– Продовжується виплата ВПО пенсій, довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок бюджету. Це також формальна гарантія, адже карантин не є підставою для припинення призначених раніше виплат. У такій гарантії вбачається певна дискримінація, оскільки переселенців, начебто, відносять до особливої категорії, яку можна позбавити виплат.
Якщо проаналізувати вказані гарантії, можна висловити наступні міркування:
– гарантії ВПО, прописані в законі є суто організаційними. Вони просто спрощують порядок окремих виплат, зокрема йдеться про надання до органу соціального захисту необхідних документів, Такі обмеження передусім пов’язані з обмеженням пересування осіб в умовах карантину;
– переселенці сподівалися побачити більш практичні гарантії, наприклад, додаткові виплати або відстрочення сплати за оренду житла. Утім такого не сталося;
– заборони, які скасує Закон на час карантину, і так є незаконними. Про це давно говорять правозахисники. Це стосується перевірок місця проживання особи. Незрозуміло, чому держава у вигляді гарантії закріплює неможливість припинення виплат. Як саме ці виплати залежать від карантину? Навпаки, в умовах карантину такі виплати необхідно збільшувати.
Віктор Філатов, аналітик ГО “Правозахисна група “СІЧ”