На цей час отримання земельної ділянки становить одну з найбільш суттєвих проблем для учасників АТО. Це право передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у вигляді першочергового права на забезпечення та відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Якщо говорити про земельні ділянки в межах населених пунктів, то проблем майже не виникає, оскільки на підставі ст.122 Земельного кодексу України міські, сільські та селищні ради передають для таких потреб земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад. Неправомірні рішення вказаних суб’єктів стосовно надання дозволу на розроблення землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки в межах населеного пункту можуть бути оскаржені в суді. Зазначимо, що мотивованою законною підставою для відмови учаснику АТО у наданні дозволу з боку місцевих чиновників є неправильно оформлені документи або не повний перелік документів, який особа надала місцевій владі, невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (тобто наявність розроблених та затверджених проектів забудови міст, сіл та селищ, визначених природоохоронних зон, планів розвитку інфраструктури тощо, які затверджені генеральними планами населених пунктів, іншою містобудівною документацією, або використання таких земель обмежено законодавчо, наприклад, вони є санітарно-захисною чи рекреаційною зоною).
Щодо сільськогосподарських земель, які знаходяться у державній власності, ситуація дещо інша. У зв’язку з реалізацією Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними (Постанова Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року №413), процес передачі земельних ділянок учасникам АТО гальмується внаслідок встановлення паритету між площею земель, переданих у користування на відкритих аукціонах у попередньому періоді, та площею землі, що передається безоплатно у співвідношенні 1:0,25. Однак такі обмеження стосуються усіх категорій осіб, а не тільки учасників АТО і членів їх сімей, а землі, зарезервовані органами Держгеокадастру для передачі у власність учасникам АТО та членам родин загиблих, передаються виключно цій категорії громадян. Ознайомитися з переліком вільних ділянок можна на сайтах територіальних органів Держгеокадастру в рубриці «Учасникам АТО».
У разі виникнення додаткових питань можна звернутись на «гарячу лінію» Держгеокадастру 0-800-300-808.