Згідно Закону України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» учасники бойових дій отримали можливість скори- статися державною підтримкою у розмірі 50 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або пільгового іпо- течного житлового кредиту. Таке право надається особам, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6, пунктів 10-14 частини другої статті 7 та абзаців четвертого, шостого і восьмого пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Така підтримка надається у вигляді: сплати державою 50% вартості будівництва (придбання) доступного житла; пільгових кредитів на будівництво житла та компенсацій процентної ставки за цими кредитами у розмірі 7% річних (за кошти Держмолодьбуду) або 14,5% за кошти банку. При цьому слід розуміти, що доступне житло – це збудовані і ті, що будуються за державної підтримки, житлові будинки (комплекси) та квартири. Тобто придбати квартиру у будь-якого забудовника на власний розсуд не вдасться, забудовники, як і банк, що надає такий кредит, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, ви можете придбати житло тільки в об’єктах жит- лового будівництва, перелік яких затверджує міжвідомча комісія, склад якої визначає Мінрегіонбуд. Перелік таких об’єктів дізнавайтесь при подачі доку- ментів. Державна підтримка надається з розрахунку не більш як 21 квадратний метр на одну особу та додатково 10,5 квадратних метра загальної площі житла на сім’ю. Решту вартості житла, якщо воно перевищує зазначені норми, сплачує громадянин, який уклав договір про будівництво (придбання) доступного житла, за власні кошти.
Право на отримання державної підтримки надається громадянам, які потребують поліпшення житлових умов відповідно до законодавства (згідно «Правилам обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень»), тобто перебувають на квартирному обліку за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів, не мають у власності житло або мають у праві власності житло, площею не більше 13,65 кв. м на одну особу. Громадянин має також право перебувати на квартирному обліку за місцем праці.
Відповідно до Основ житлового законодавства гро-мадяни можуть бути взяті на облік і не за місцем їх проживання. (Перелік документів для отримання державної підтримки з метою будівництва (при- дбання) доступного житла визначено на нормативно-правовому рівні, Додаток 1). Адресу регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву ви можете дізнатися на веб-сайті фонду molodkredit.gov.ua або за телефоном (044) 275-14-37 чи (044) 275-01-39.
Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно можна отримати через веб-сайт Кабінету електронних послуг Мін’юсту – kap.minjust. gov.ua. Одним із засобів реалізації права на житло є також отримання позики для індивідуального будівництва на селі.
Право отримати кредитні кошти мають: громадяни України, які постійно проживають (або переселилися для постійного проживання) в сільську місцевість; громадяни, які будують об’єкти кредитування в сільській місцевості; громадяни, які працюють в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та орга- нізаціях сільського господарства, в особистих селянських господарствах, інших господарських формуваннях, що функціонують у сільській місцевості, соціальній сфері села, а також на підприємствах, в установах та організаціях переробних і обслуговуючих галузей агропромислового комплексу, навчальних закладах, закладах культури та охорони здоров’я, розташованих у межах району.
Основними умовами надання кредиту є:
- Кредит індивідуальному забудовнику надається на термін до 20 років, а молодим сім’ям (подружжя, в якому вік чоловіка та дружи- ни не перевищує 35 років) або неповним сім’ям (мати (батько) віком до 35 років) – до 30 років, з внесенням за користування ним плати у розмірі трьох відсотків річних.
- Позичальник, який має трьох і більше дітей (у тому числі усиновлених та/або таких, що перебувають під його опікою/піклуванням), звільняється від сплати відсотків за користування пільговим кредитом протягом дії кредитного договору, починаючи з дати подання копії підтверджуючих документів (свідоцтва про народження дітей, документів про усиновлення, встановлення опіки чи піклуван- ня). Відсотки за користування кредитом також не нараховуються таким позичальникам (за умови звернення їх або повнолітніх членів їх сімей з відповідною заявою): – військовослужбовцям, подружжю, в якому чоловік або дружина є військовослужбовцем, що підтверджується копією військового квитка, – з початку і до закінчення особливого періоду; – резервістам та військовозобов’язаним, подружжю, в якому чоловік або дружина є резервістом чи військовозобов’язаним, що підтверджу- ється довідкою військового комісаріату або військової частини про пе- ребування на військовій службі, – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення проходження військової служби в особливий період.
- Індивідуальні сільські забудовники користуються державним пільговим кредитом за умови їх проживання (або переселення для постійного проживання) у сільській місцевості в межах сіл і селищ, а також за межами сіл і селищ у відокремлених фермерських садибах та підтвердження ними своєї платоспроможності.
- Сума кредиту визначається фондом з урахуванням рівня платоспроможності позичальника і не може перевищувати кошторисної вартості об’єкта кредитування та граничного розміру кредиту в сумі 300 тис. гривень для спорудження нового житлового будинку, 150 тис. гривень для реконструкції житлового будинку або добудови незавершеного будівництвом житла, 200 тис. гривень для придбан- ня житла та 50 тис. гривень для спорудження інженерних мереж та підключення їх до існуючих комунікацій.
Порядок надання позик для будівництва на селі визначається Постановою Кабінету міністрів України від 05 жовтня 1998 р. №1597 «Про затвердження Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі». Відносно учасників АТО з числа інвалідів І-ІІ групи та сімей загиблих в зоні АТО, Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719, встановлено
Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей. Така державна субвенція спрямовується на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у прийнятих в експлуатацію житлових будинках на первинному та вторинному ринку або на інвестування в об’єкти житлового будівництва. Розпорядником бюджетних коштів визначено Міністерство соціаль- ної політики України.
Заяву про призначення грошової компенсації член сім’ї загиблого, особа з інвалідністю або їх законний представник чи уповноважена особа особисто подають до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку. Труднощів з реалізацію механізмів забез- печення житлом, які передбачено вказаною постановою, зазвичай не виникає. Необхідну інформації про порядок призначення грошової компенсації та документи, що подаються разом із заявою, можна отримати в будь-якому органі соціального захисту
ДОДАТОК 1
Перелік документів для отримання державної підтримки з метою будівництва (придбання) доступного житла
Згідно Постанови КМУ «Про затвердження Порядку забезпечення громадян доступним житлом» від 11.02.2009 р. №140 для отримання державної під- тримки для будівництва/придбання доступного житла громадяни подають виконавцю або уповноваженому банку:
– заяву про надання державної підтримки;
– інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність у власності житла;
– копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та копії відповідних довідок членів сім’ї громадянина;
– довідку про перебування на квартирному обліку (у разі перебування на обліку, крім внутрішньо переміщених осіб і членів їх сімей);
– акт технічного стану житла (для внутрішньо переміщених осіб, житло яких (що розташоване на території України, на якій органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі) зруйноване та не придатне для проживання у зв’язку з проведенням антитерористичної операції);
– довідку про реєстрацію місця проживання особи на кожного члена сім’ї, що видана виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, сільським го- ловою (якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради утворено), за формою, встановленою в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. №207;
– копію свідоцтва про шлюб, паспортні дані;
– документи, необхідні для визначення платоспроможності (довідки з місця роботи повнолітніх членів сім’ї громадянина, у разі потреби )
– договір поруки, а також інші документи, що підтверджують доходи членів сім’ї громадянина та поручителя);
– копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (не подається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відмітку в паспорті);
– заяву на отримання державної підтримки. У разі подання документів, що містять неправдиві відомості, громадянин несе відповідальність у порядку, передбаченому законом.