На даний час існує дві категорії учасників АТО, у яких виникають проблеми при отриманні вказаного статусу (перші – це демобілізовані особи та особи, які досі проходять службу за контрактом; другі – добровольці, підрозділи яких не увійшли до жодного з силових відомств держави).
Основні проблемні питання у цій сфері першої категорії учасників АТО пов’язані з невнесення особи у список на надання статусу «учасника бойових дій», отримання відповідних документів для подальшого особистого звернення в Комісію Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. У випадку, якщо військова частина, в якій така особа проходила службу, не надає документи, необхідно звертатися до суду з відповідним позовом.
Відповідачем за позовом має бути саме військова частина, а предметом позову є витребування документів (довідки про перебування особи в зоні АТО, наказів про вхід/вихід з військової частини, справи з АТЦ СБУ, секторальні накази). Заява подається до місцевого суду за місцем проживання (перебування) особи. Зразок позовної заяви міститься у додатках (Заява про витребування документів, Додаток 1).
Ситуація з отриманням статусу учасника бойових дій бійцями добровольчих батальйонів більш складна. За законодавством вони взагалі не мають права на отримання статусу УБД, що є суттєвим недоліком. Вирішення цього питання знаходиться в площині внесення змін до підзаконних актів, зокрема виключення з Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження
Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» від 20 серпня 2014 р. №413 такої умови, як «подальше входження добровольчих батальйонів до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів».
Щоб полегшити процес отримання статусу учасника бойових дій добровольцями, юристи Правозахисної Групи «СІЧ» розробили покроковий план дій:
- Звернення до Міжвідомчої комісії при державній службі у справах ветеранів і учасників АТО із заявою про надання статусу учасника бойових дій. До заповненої заяви (Форма заяви УБД_1, Додаток 2) необхідно додати довідку з вашого добровольчого підрозділу, копію паспорта та згоду на обробку персональних даних.
- Звернення до суду із заявою про визнання факту участі в бойових діях. У разі відмови Міжвідомчої комісії надати вам статус учасника бойових дій, наступним кроком буде звернення до суду із заявою (Заява про встановлення юридичного факту, Додаток 3) про визнання факту участі в бойових діях в порядку окремого провадження. У заяві вам необхідно вказати зацікавлених осіб (державна служба у справах ветеранів і учасників АТО, добровольчий підрозділ), історію служби (місця несення служби; завдання, які ви виконували; осіб, з якими брали участь в бойових діях). До заяви також потрібно навести докази: довідки з військових підрозділів, фото або відео з місця несення служби, покази свідків, завірені нотаріально.
- Повторне звернення до Міжвідомчої комісії при державній службі у справах ветеранів і учасників АТО. На наступному етапі ви можете повторно звернутися із заявою (Форма заяви УБД_2, Додаток 4) в Міжвідомчу комісію при державній службі у справах ветеранів і учасників АТО. До заяви необхідно додати копію рішення суду про визнання факту вашої участі в бойових діях.
- Звернення до суду із заявою про виконання зобов’язань з надання статусу УБД. Якщо міжвідомча комісія знову відмовиться задовільнити вашу за- яву, необхідно буде звернутися до суду з позовом (Позовна заява про зобов’язання надати статус УБД, Додаток 5) про виконання зобов’язань з надання статусу УБД. Право на звернення до суду з такою заявою гарантовано ст.13 Європейської конвенції про захист прав людини, де сказано, що «кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, порушуються, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження».
- Звернення до Європейського суду з прав людини. У разі відмови українських судів захистити ваші права, ви можете звернутися із заявою до Європейського суду з прав людини. Необхідний пакет документів для звернення до міжнародного суду вам допоможуть зібрати юристи Правозахисної Групи «СІЧ»