На відміну від багатьох «пенсійних туристів», за час проживання на непідконтрольній території Сергій Кендзєрський, переселенець з Луганщини, не отримав від України жодної копійки, хоча сплачував пенсійні внески. Пенсійний фонд відмовив. Не допомогли звернення ані до Президента України, ані до Прем’єр-міністра, ані до Голови Верховної Ради, які він підготував з проханням про допомогу. Зрештою за справу взялися юристи Громадської приймальні УГСПЛ на базі Правозахисної Групи “СІЧ”.
«Йому відмовили у нарахуванні пенсії і за минулий період, і після того, як він виїхав на підконтрольну територію. Навіть не хотіли приймати заяву про поновлення пенсії. Після відмови у Пенсійному Фонді Сергій Кендзеєрський разом з нами пішов до суду. Разом почали доводити: впродовж п’яти років він не міг залишити тимчасово окуповані території через стан здоров’я, тому й пропустив терміни, передбачені для відновлення пенсії. Просили виплатити пенсію повністю з серпня 2014 року та відновити виплати нині», – розповідає Віталія Серебрянська, юристка Громадської приймальні Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ на базі ПГ “СІЧ”, яка веде справу.
У липні 2020 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд став на бік переселенця та визнав, що проведення АТО/ООС є поважною причиною, через яку пенсіонер не міг звернутися до ПФ. А також – врахував документи щорічної медико-соціальної експертної комісії, які були видані на непідконтрольній території.
Наразі рішення суду вступило у законну силу: апеляційного оскарження не було. Юристи вже подали документи на виконання рішення, але Пенсійний Фонд зволікає.
Виплат з нетерпінням чекає і сам Сергій. Кошти планує витратити на лікування та реабілітацію, а повернутися на Луганщину найближчим часом не сподівається.
«Після появи інформації про судове рішення, у так званій «ЛНР» вже сказали, що мене чекають. Мені повертатися туди не можна, я маю налагодити життя на вільній території України, але поки не можу зрозуміти чому рідна держава до мене так ставиться, не вважає, що життя та здоров’я людини – найвища цінність», – каже Кендзеєрський.
Захист прав постраждалих від конфлікту здійснюється в рамках програми Агентство США з міжнародного розвитку USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії», яку реалізує УГСПЛ.
Подробиці гучної справи – у матеріалі УГСПЛ – https://cutt.ly/rgGs1h0