52 тисячі гривень – саме стільки зобов’язали повернути переселенку з Донбасу Аліну, яка звернулася за допомогою до юристів Правозахисної групи «СІЧ». У жовтні 2014-го Аліні призначили щомісячну адресну допомога на покриття витрат на проживання та оплату комунальних послуг. Допомогу вона отримувала з 27 жовтня 2014 по 29 січня 2017 року.
Згодом Управління соціального захисту населення зобов’язало жінку повернути усі кошти. Причиною стало те, що Аліна не вказала, що має у власності ¼ частину квартири у Кам’янському.
Оскільки, переселенка не знала юридичних тонкощів призначення виплат, то поступово повернула державі 28 тисяч гривень. І була готова й надалі, виховуючи двох дітей, повертати виплати. Однак, дізналась, що прокуратура відкрила проти неї карне провадження, а Управління соціального захисту – звернулося до суду… Як з’ясувалося, схема не нова, але добре працює.
Спробуємо розібратися, чому дії посадовців були неправомірними, а жінка не повинна була повертати кошти?
Коментар Ксенії Онищенко, юристки Громадської приймальні УГСПЛ при ГО «ПГ «СІЧ»:
Коли Аліна звернулася за призначенням грошової допомоги у 2014-му, тоді діяла ще стара редакція Постанови №505. Відмовити у виплатах могли лише, коли будь-хто з членів сім’ї мав у володінні житлове приміщення, розташоване на підконтрольній території. Але Аліна не володіла приміщенням, а лише часткою – ¼ квартири, в якій не проживала. Тобто, вона мала законне право отримувати грошові виплати, тоді як зміни до Постанови вступили у дію аж у травні 2017 року. Допомогу жінка перестала отримувати ще у січні. Тож дії чиновників управління соцзахисту є неправомірними і грубо порушують права переселенки.
У новій редакції Постанови уже з’явилася інформація, що відмовити у виплатах можуть, коли переселенець, або будь-хто з членів сім’ї має у власності житлове приміщення/або «частку житлового приміщення». Однак закон не має зворотної сили, і у старі правові відносини не можна вносити нові норми.
Ми знаємо, що Аліна – не єдина переселенка, яка зіштовхнулася з некомпетентними діями посадовців. Переселенців, які не знаються на юридичних тонкощах, методом залякування та психологічного тиску змушують повертати гроші, а якщо не виходить – відкривають кримінальне провадження. Справу ж, яку відкрили проти переселенки, на думку юристки, повинні закрити за відсутності складу злочину та доказів провини. Це всього лишень ще один інструмент тиску на переселенців. Ксенія Онищенко у таких ситуаціях радить в жодному разі не панікувати і звертатися за допомогою правозахисників.
#ВПО #переселенці #повернення_виплат #суд #права_людини #NRC