Вчора, 29 березня, у дніпровському ізоляторі тимчасового тримання (ІТТ) презентували перший в в Україні пілотний проект впровадження системи «Custody Recods», що має на меті забезпечити постійний контроль за дотриманням прав людини під час затримання та унеможливити здійснення неправомірних дій з боку правоохоронних органів. Голова Правозахисної групи «СІЧ» поділився із кореспондентом Дніпрограда своїми очікуваннями від запуску цього проекту, а також розповів про ситуацію із забезпеченням прав затриманих у регіоні.
Завдяки системі «Custody Recods» затримані будуть перебувати під цілодобовим відеонаглядом, а спеціально навчені інспектори здійснюватимуть постійне опитування в’язнів з метою контролю за виконанням їхніх прав. Окрім цього буде впроваджена електронна фіксація усієї документації.
Правозахисник зазначає, що проект стосується не СІЗО, а виключно ізоляторів тимчасового тримання. ІТТ — це теж пенітенціарні установи, де протягом кількох днів перебувають підозрювані до обрання їм міри запобіжного заходу, чи на час короткотривалих слідчих дій.
«Наскільки мені відомо, й раніше в більшості камер ІТТ була встановлена система відеофіксації. Відтепер вона охоплює не лише камери, а й усі приміщення, в яких потенційно можуть перебувати затримані – коридори, кладові та кімнати для спілкування з працівниками поліції. Це, безумовно, позитивний крок. Але найбільше звернень про порушення прав до нас надходить з поліцейських відділків. Як правило, більшість процесуальних порушень здійснюються саме там. Поки подібні проекти не будуть запроваджені у всіх відділках – казати про системний підхід до захисту прав затриманих говорити зарано”, – зазначив Дмитро Рева.
Голова ПГ «СІЧ» також додав, що найчастіше громадяни звертаються зі скаргами про катування зі сторони правоохоронців, які таким чином намагаються «вибити» із затриманих зізнання у злочині, які вони не вчиняли.
Також Дмитро Рева повідомив, що на жаль продовжує існувати негативна практика щодо затриманих, які мають наркотичну залежність. Співробітники поліції часто шантажують таких осіб і обіцяють їм наркотики в обмін на додаткові зізнання у так званих «глухарях» (нерозкритих злочинах).
«Звичайно, що останнім часом в поліції є ряд позитивних змін. Зокрема, мова про реформу патрульної поліції, впровадження інституту поліцейських обмудсменів і високий рівень відкритості до громадськості у порівнянні з 2010-2013 роками. Ми часто співпрацюємо із правоохоронцями, запрошуємо їх на наші заходи, проводимо консультації тощо. Але наразі все ж продовжує існувати ряд різноманітних проблем у системі правоохоронних органів, які потрібно терміново вирішувати”, – підсумував Дмитро Рева.
Нагадаємо, у грудні правозахисники та поліція обговорили формат співпраці та взаєморозуміння у сфері дотримання прав затриманих чи вже засуджених громадян.
Автор: Антон МОРОЗ