25 червня 2021 року в Музеї АТО до Міжнародного дня на підтримку жертв тортур провели Правозахисну кампанію. Під час заходу глядачам показали театралізовані інтерактивні вистави «Допит», «Судове засідання», «Камера» та презентували документальний фільм “По той бік ізоляції".
Початок був несподіваним: крізь панорамні вікна музею глядачі побачили, як до входу під’їхав автомобіль з російською символікою та двоє озброєних акторів-сепаратистів завели до зали людину з мішком на голові.
“В сотнях катівень окупованого Донбасу лишаються понад 250 людей. Цією Правозахисною кампанією ми хочемо показати недопустимість застосування тортур у цивілізованій правовій державі та привернути увагу до проблеми незаконних викрадень та катувань на окупованих територіях Донецької, Луганської областей та Криму", – ділиться режисерка, сценаристка та виконавча директорка Правозахисної Групи “СІЧ" Ольга Волинська.
Під час вистави “Допит" глядачам пропонували стати свідками і підписати папери для засудження полоненого. В кінозалі гості заходу опинились у віртуальній тюремній камері ДНР: на підлозі розкидані патрони, замість стільців – ящики, на кожній стіні панорамної зали транслювалось відео справжньої камери та звучав голос колишньої полоненої, яка розповідала про жахіття перебування у катівні. Повного занурення в атмосферу подій в постановці “Камера" надало відтворення акторами показового розстрілу: на матраці в кінці темної зали лежала полонена, до неї з криками і словами знецінення, кидаючи миску з їжею, підійшов російський військовий: “..молись! Їж! Встань! Сядь!!" Дике реготання, залякування і гучний постріл.
Також глядачі побачили реконструкцію допиту та фіктивного суду в ДНР.
Після кожної сценки юристка Правозахисної Групи “СІЧ" Юлія Полєхіна надавала пояснення глядачам, зазначаючи, що всі постановки засновані на реальних подіях:
“Все, що ви бачите – це реальні історії військовополонених та цивільних заручників. Ми їх документуємо і подаємо у вигляді скарг до Європейського суду з прав людини. Розгляд цих справ дає надію цим людям на міжнародну реакцію й отримання компенсацій".
Наприкінці заходу глядачам презентували документальний фільм «По той бік Ізоляції» про відомого журналіста Станіслава Асєєва, який 2,5 роки провів у полоні незаконних збройних формувань в окупованому Донецьку. Фільм, автором якого є ГО «Форпост», спонукатиме українців стати менш толерантними до тортур, підніме проблему відповідальності за катування та необхідності вдосконалення національного законодавства.
“Про такі місця, як катівня “Ізоляція" треба кричати. Головний козир злочинців, які безкарно знущаються над людьми, калічать та вбивають – це наша байдужість. Стасу Асєєву довелося пройти через нелюдські страждання, щоб розповісти світу про те, який жах відбувається сьогодні, зовсім поруч з нами. Мені дуже хотілося б, щоб його голос було почуто усіма, хто може вплинути на те, щоб Ізоляція зникла назавжди і злочинці були покарані. А сотні людей, які досі утримуються там, були врятовані", – ділиться враженнями від перегляду фільму Ліка Толорая.
«По той бік Ізоляції» є першою історією з циклу, який піднімає проблему тортур та їхніх наслідків в Україні: у місцях несвободи, поліцейських відділках, дитячих притулках та окупованих територіях України. Стрічка показує, що в самому центрі Європі діє «цілодобовий конвеєр тортур», куди потрапляють як чоловіки, так і жінки, як молоді, так і літні люди.
Захід організований за підтримки Перший Музей АТО Дніпро/ Первый Музей АТО Днепр/ Ukraine’s first ATO Museum та Правозахисна Група “СIЧ", яка з 2014 року надає фахову безоплатну юридичну допомогу постраждалим від збройного конфлікту на Сході країни, зокрема, колишнім полоненим. В інтересах полонених та цивільних заручників подано понад 100 скарг до Європейського Суду з прав людини.