Сьогодні у медіа-центрі Информатор відбулася прес-конференція, на якій ми розповіли про порушення прав засуджених на території Ігреньського виправного центру 133.
До Правозахисної групи «СІЧ» напередодні звернулися засуджені, які відбувають покарання в Ігреньському виправному центрі та повідомили про неналежні умови праці та отруйні ядохімікати на його території, тому 6-го серпня ми виїхали на місце, аби на власні очі подивитись, наскільки скарга відповідає дійсності.
Правозахисникам не перешкоджали потрапити на територію виправного закладу, а біля цеху, який займається переробкою поліетиленової тари, на майданчику, ми зафіксували велике звалище тари з-під ядохімікатів.
«В цій тарі знаходились залишки токсичних речовин: гербіциди, фунгіциди та добрива. Залишки цих хімікатів відносяться до І-ІV класу небезпеки, вони можуть перероблятися лише на виробництвах з ліцензією від Мінприроди та працювати з ними можуть лише сертифіковані спеціалісти. В умовах виправного закладу такого не повинно бути, проте ув’язнені працюють з хімікатами без належних засобів безпеки. Крім того, вода з отрутою виливається прямісінько на підлогу цеху», – розповіла журналістка та правозахисниця Марина Давидова
Найбільш небезпечні ядохімікати – фунгіциди, залишки яких є у тарі – за законом повинні бути утилізовані на спалювальному заводі, як і сама тара. Переробляти її, а тим паче – в таких умовах – недопустимо. Що стосується інших відходів, то каністри для переробки повинні привозитися абсолютно чистими.
«Спочатку брудна тара із залишками речовини розпилюється на циркулярній пилці, отрута розлітається на всі сторони, бризки потрапляють в дихальні шляхи, на слизові оболонки, очі. У людей були опіки».
З подрібненого пластику ув’язнені роблять поліетиленові пляшки, у які потім розливають білизну. Така робота, на думку правозахисників, не відповідає жодним нормам техніки безпеки.
«Освітлення там майже немає – темрява, бруд, сморід токсичних випаровувань. Минулого року спеціальна комісія перевіряла умови праці у виправному центрі і встановила перевищення концентрації хлору в повітрі у півтора рази. Тобто, робота в такому цеху загрожує здоров’ю працівників» – додала Марина Давидова.
В той же час засуджені розповіли, що робота на виробництві нерегламентована, а трудові договори із ними не укладаються.
«Ми використаємо всі законні підстави для того, щоб притягнути винних до відповідальності та захистити права ув’язнених. Місця позбавлення волі апріорно обмежують людину, тому жодна установа відбування покарання не має права завдавати додаткових страждань. Крім того, за Конституцією України, гідність, честь, недоторканість та безпека людини – найвища соціальна цінність держави. Ми будемо звертатись до всіх відомств та органів, які повинні надавати захист та слідкувати за дотриманням прав засуджених», – пояснила правозахисниця Наталья Кожина
Юристи уже підготували скарги та заяви проти забруднення довкілля ядохімікатами та проти порушення умов праці засуджених у Ігреньському виправному центрі.
«Ми підготували скарги в ДФС та ГУ Держпраці, а також – дві заяви про вчинення кримінального правопорушення через забруднення земель та порушень правил охорони праці. Загалом, виявлено чимало правопорушень: адміністрація Ігреньського виправного центру немає ліцензії на таку роботу в цеху, засуджені страждають через неналежні умови праці та скаржаться на стан здоров’я», – пояснив юрист Volodymyr Pletenko
[su_custom_gallery source=”media: 1155,1154,1157,1156,1158,1160,1161,1159″]