ПОДІЛИТИСЯ

 Законопроект № 8205 «Про правовий статус і соціальні гарантії осіб, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами» після експертної оцінки авторам було повернуто.  Документ передбачав гарантії та додаткові права для колишніх полонених та цивільних заручників, які незаконно утримувалися на окупованих територіях Донбасу та Криму. В чому причина відкликання і які наслідки для цивільних заручників або військових полонених та їх родин ми спробували розібратися з нашим експертом.

 В проекті мова йде про право на отримання відповідного статусу, правову допомогу, медико-психологічну підтримку, забезпечення тимчасовим соціальним житлом та на одноразову грошову компенсацію. Комітет ВРУ з питань правової політики та правосуддя визнав, що законопроект не суперечить Конституції України. І комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин також не знайшов у документі дискримінаційних норм. Однак, Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у своєму висновку скерувало законопроект на доопрацювання, перерахувавши кілька причин відкликання»,  – коментує аналітик ГО Правозахисна група Січ, Віктор Філатов.

 

Серед ключових аргументів для відкликання: автори не врахували таку категорію, як заручники, яка присутня в преамбулі законопроекту. Також, є ознаки неузгодженості термінології з іншими нормативно-правовими актами. Експерти наголошують на неузгодженість тексту з термінологією міжнародного гуманітарного права, а це може привести до ускладнень в тлумаченні норм. Крім того, Законопроект не визначає статусу іноземців, які перебували в Україні на законних підставах і стали заручниками на тимчасово окупованих територіях. Є і  деякі неточності щодо надання статусу особи, яка незаконно позбавлена волі або засуджена на тимчасово окупованих територіях України та за її межами, а це стосується не тільки самої процедури, а й подальшого використання цього правового статусу. З мінусів ми бачимо, що документ не враховує окремі принципові питання: відновлення документів колишніх заручників та інших незаконно позбавлених волі осіб, що посвідчують їх особу.

 

«На мою думку, до недоліків законопроекту відноситься і делегування окремих повноважень щодо затвердження порядку надання пільг Кабінету Міністрів України. Тоді, як ці повноваження повинні реалізовуватися саме Верховною Радою України. Таким чином, цей законопроект містить низку недоліків, які можуть привести до неможливості реалізації його норм. Тут йдеться не тільки про суто термінологічні недоліки, а й про питання розподілу повноважень в рамках компетенції окремих суб’єктів. Також, присутня недосконалість у визначенні суб’єктного складу, на який буде поширюватися дія законопроекту»,  – коментує Віктор Філатов, аналітик та юрист ГО  Правозахисна група СІЧ.

Зазначимо, що окремі категорії постраждалих внаслідок збройної агресії громадян, залишаються поза правовим полем дії нинішнього законопроекту. Але це можна виправити, адже мова не про політичне рішення про доопрацювання, а про абсолютно обґрунтовані зауваження, які в майбутньому допоможуть таким громадянам отримати захист, гарантії і більшу підтримку від держави.

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут