Крим. В цьому імені, саме імені, а не назві приховується і біль, і гордість, і сум по втраті і віра в те, що цей зелений півострів – це дім для кримських татар і для тих українців, які в ньому жили, і в яких вони повернуться.
26 лютого – той день, коли в 14 му році проукраїнські жителі Криму встали проти свавілля «братнього народу» і вийшли тисячами на вулиці, щоб відстояти право бути вільними на своїй землі від російських амбіцій. У нас є спільна і важка історія: російська влада завжди намагалася нас знищувати – депортація, голодомор, геноцид…І ця історія знову повторилася в 21 столітті, як нагадування про те, що ми ніколи не були і не будемо «братськими народами» з агресором.
«Зелені чоловічки», тонни зброї і ворожої техніки, тиск на українську армію і врешті…тортури, вбивства, катування і, як наслідок, бранці Кремля, які незаконно утримуються на території Росії, які терплять нелюдське поводження і приниження.
- Юристи УГСПЛ, серед яких представники і нашої організації, співпрацювали з Міністерством юстиції України і активно брали участь у зборі доказів для створення скарги. Зараз в ЄСПЛ знаходяться 3 міждержавних скарги проти Росії, 700 індивідуальних заяв про порушення прав людини через окупацію Росії, які мали місце і в Криму, і на Сході, і на Азовському морі. Подано понад 50 скарг про порушення прав людини, спричинених окупацією острова. Тенденція позитивна – Росія ніколи вже не уникне покарання, її судитимуть за Крим і за все, що вона вчинила в Україні. Крим, як і Схід – це виключно Україна, і це можна довести, якщо не зброєю, то силою Закону, – коментує Наталія Кожина, координаторка приймальні УГСПЛ в Дніпрі на базі Правозахисної групи Січ, яка взяла участь у заході в Музеї АТО.
Нагадаємо, що 14 січня 2021 року ЄСПЛ визнав врешті прийнятою скаргу України, про що було опубліковано рішення по справі Ukraine v. Russia (re-Crimea). Одним з головних спірних моментів при розгляді питання щодо прийнятності було визначення дати, з якої РФ почала здійснювати контроль над територією – це 27 лютого 2014 рік.
ЄСПЛ визнав наявність доказів щодо:
- Насильницьких викрадень
- Катувань і затримань
- Незаконного поширення російського законодавства
- Нав’язування громадянства
- Придушення ЗМІ
- Переслідування за релігійними ознаками
- Заборона зібрань
- Обмеження свободи пересувань
- Переслідування кримських татар
Окремо Суд звернув увагу на скаргу щодо переведення засуджених з Криму до виправних установ в Росії. В скарзі також йде мова про порушення статей Конвенції з прав людини: право на життя, заборона катувань, заборона дискримінації і право на недоторканість.
На заході в музеї АТО також були показані документальні кадри того дня, і кілька хвилин з фільму «Крим. Оточені зрадою”: документальний фільм про захоплення Криму, який ми рекомендємо також до пергляду.
Крим – це Україна!
#ПерехіднеПравосуддя #TransitionalJustice #ЗбройнийКонфлікт #USAID_Ukraine #ПраваЛюдини #Права_людини_в_дії #CrimeaIsUkraine #КримЦеУкраїна #DonbasIsUkraine #ДонбасЦеУкраїна