20 травня Верховна Рада прийняла Закон «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів». Україна стала десятою державою, котра ратифікувала Тромську конвенцію (Конвенцію Ради Європи про доступ до офіційних документів) і фактично запустила в дію цей важливий міжнародний документ, адже Конвенція набуває чинності з десятою ратифікацією.
Конвенція надає широке право громадськості на доступ до офіційних документів, що відповідає принципам громадянського суспільства, а українці зможуть сформувати власну думку щодо ефективності владних інституцій. Обмеження доступу дозволяється лише для захисту інтересів національної безпеки, оборони та особисте життя.
Конвенція була прийнята Радою Європи у м. Тромсо (Норвегія) і є відкритою для підписання з червня 2009 року. Її уже ратифікували Швеція, Боснія і Герцеговина, Естонія, Фінляндія, Норвегія, Молдова, Хорватія, Чорногорія і Литва. У 2018-му від імені України цей документ був підписаний Міністром юстиції.
Що ж конкретно передбачають норми Конвенції? Ось кілька основних пунктів:
- Кожному громадянину гарантується право без жодної дискримінації на доступ до офіційних документів, які створюються органами державної влади.
2. Заявнику не потрібно пояснювати підстави для отримання офіційних документів. Відмова у доступі повинна бути обґрунтованою, а запит – розглядатися невідкладно.
3. Кожен громадянин зможе ознайомитися з оригіналом документа та отримати копію поштою. Доступ до офіційних документів безкоштовний, а плата може стягуватися лише за копії, які робляться у приміщеннях органу влади.
4. Контролювати виконання Конвенції в Україні буде спеціальна група фахівців, яка раз на рік здійснюватимуть моніторинг. Група складатиметься з 10-15 осіб та обиратиметься раз на чотири роки. Зазначаєтся, що це мають бути незалежні експерти з високим рівнем моральних якостей.
При ратифікації Конвенції Україна вказала на застереження, пов’язані зі збройним конфліктом на Донбасі. Зокрема, до моменту звільнення окупованих територій держава не гарантує виконання там міжнародних норм. Також вказано, що будь-які акти самопроголошеної влади не є офіційними документами.
– Для України це важливий документ, адже органи влади часто безпідставно відмовляють в інформації, а право на ознайомлення з оригіналами майже не практикується, – коментує аналітик ГО «Правозахисна група «СІЧ» Віктор Філатов. – Для правозахисників та громадських активістів це можливість поглянути на рішення органів влади прискіпливіше. Приміром, чи не містять вони порушень та дискримінації.
Конвенція набуває чинності з першого дня місяця, що настає після закінчення тримісячного строку з дати ратифікації конвенції десятою країною.