«У Законі України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» видатки на вказані цілі не передбачені».
Саме так відповіли нам на запит до Міністерства освіти та науки України про державну цільову підтримку дітей учасників бойових дій для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.
Відповідні зміни в Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» внесені ще 2014 року та й доповнюється він регулярно, не менш як раз на рік. Та попри те, з проблемою відсутності чіткого механізму надання майже усіх, визначених Законом пільг, стикається чи не кожний правозахисник, учасник та ветеран АТО.
Цього разу до нашої приймальні звернулися декілька дружин учасників АТО, чиї діти вступили до вишів, але в забезпеченні безоплатним проживанням у гуртожитку їм було відмовлено на підставі відсутності фінансування. І це ще не йшла мова про соціальну стипендію, повну або часткову оплату навчання та все інше!
Бо як визначає Закон:
«Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді:
– повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
– пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
– соціальної стипендії;
– безоплатного забезпечення підручниками;
– безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;
– безоплатного проживання в гуртожитку;
– інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України».
Усі вищі навчальні заклади підпорядковані Міністерству освіти і науки України, тому й Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти пільговим категоріям громадян повинні розробляти саме у міністерстві, а визначатися Кабінетом Міністрів України.
Отже знову стикаємося з ситуацією, коли закон – є, механізму застосування – немає, а кошти на його реалізацію – не передбачені бюджетом.
І от що дратує більш за все: ще рік тому, 14.05.2015 року, Прем’єр-міністр дає доручення розробити проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти деяким категоріям громадян», у листопаді 2015 року Міносвіти розроблений проект відправляє на погодження до центральних органів влади, а у травні 2016 року з’ясовується, що видатків на фінансування цільової державної підтримки дітей учасників бойових дій взагалі в бюджеті не передбачено.
Як сталося, що в країні впродовж року розпорядження Прем’єр-міністра не виконується, ніхто з цього приводу особливо не переймається, а «значна кількість звернень громадян до центральних органів виконавчої влади щодо реалізації своїх соціально-економічних прав і законних інтересів» взагалі стала нормою?
Ми не будемо довго зупинятися на усіх колізіях справи, дивній позиції Міністерства фінансів України, причин мовчазного невтручання у вирішення справи як попереднього, так і нинішнього Прем’єр-міністра. Про все це ви зможете прочитати у відповіді, яку ми нещодавно отримали та додаємо до повідомлення, і зробити власні висновки.
А ми починаємо цикл звернень та запитів до Кабінету Міністрів та Прем’єр-міністра України про стан фінансування та виконання усіх державних програм, в яких передбачено підтримку ветеранів та учасників АТО, членів їх родин, внутрішньо переміщених осіб.
Отже, долучайтеся!