Ми щиро впевнені, що судова система як запорука верховенства права в нашій країні колись має таки почати функціонувати відповідно до європейських стандартів. Принаймні нам як правозахисникам того дуже хотілося б. Реформування системи триває, у Верховній Раді зареєстровано законопроект, який має на меті посилення відповідальності судді за неправомірні рішення. Він може стати гарантією справедливості, неупередженості та прозорості прийнятих рішень. А може і не стати. Переваги, недоліки та ризики цього документу розглядав аналітик ГО «ПГ «СІЧ»» Віктор Філатов.
ЗАКОНОПРОЕКТ
«ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ ЩОДО ОПТИМІЗАЦІЇ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ СУДДІВ ЗА ПОСТАНОВЛЕННЯ ЗАВІДОМО НЕПРАВОСУДНОГО СУДОВОГО РІШЕННЯ»
Справедливий суд – один з пріоритетів сучасного розвитку Української держави. Розпочата судова реформа є свідченням прагнень влади змінити ставлення суспільства до судової системи, зокрема підвищити рівень довіри до правосуддя. На вирішення цієї проблеми вже було прийнято декілька законодавчих актів, зокрема Закони України «Про судоустрій та статус суддів», «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», «Про забезпечення права на справедливий суд» та інші. Однак, ситуація вимагає не тільки формалізації організаційних моментів, а й вирішення питання про можливість покарання суддів за неправосудні рішення. Ці питання закріплені у ст.375 Кримінального Кодексу України, однак існуючі норми не діють на практиці, що змушує депутатів шукати нові шляхи усунення проблеми. Для цього минулого тижня внесено відповідний законопроект.
НАВІЩО?
На сьогодні інститут відповідальності суддів в Україні практично не діє, хоча є відповідні норми у кримінальному законодавстві. Згідно статистичних даних Генеральної прокуратури України, у 2013 році зафіксовано лише 4 факти реєстрації відомостей у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за ст.375 КК України, у 2014 р. – 4, у 2015 р. – 16. Разом із тим, у 2014-2017 рр. жодній особі не повідомлено про підозру, жодного обвинувального акту не передано до суду. Вказане свідчить про наявність законодавчих прогалин у чинній редакції ст.375 КК України й вказує на потребу у внесенні змін. Зокрема, не чітко прописано склад злочину, передбаченого відповідною статтею, не закріплено можливість притягнення до відповідальності суддів Конституційного Суду України, не визначено категорії осіб, які потребують особливого захисту.
Це призводить до фактичного порушення конституційного права громадян на справедливий суд, адже відсутність належної кримінально-правової оцінки неправосудних рішень породжує свавілля та безкарність в судовій системі. Для вирішення проблеми необхідно удосконалити правові норми, якими встановлено кримінальну відповідальність суддів за постановлення завідомо неправосудного судового рішення, шляхом приведення їх у відповідність до Рекомендації CM/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи щодо незалежності, ефективності і ролі суддів. Завдяки цьому вдасться розмежувати кримінальну відповідальність суддів в залежності від інстанційності суду, а також посилити основне і запровадити додаткове покарання. Це створить більш функціональні умови для правоохоронців та спростить порядок притягнення суддів до кримінальної відповідальності.
ЩО ЗМІНИТЬСЯ?
У разі прийняття відповідного закону до ст.375 Кримінального Кодексу України будуть внесені зміни. По суті буде встановлено кримінальну відповідальність за постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного судового рішення з корисливих мотивів, в особистих інтересах чи інтересах третіх осіб. Також ці зміни стосуються особливої відповідальності за рішення щодо:
– неповнолітнього,
– недієздатного,
– особи похилого віку,
– винесене за попередньою змовою групою осіб або поєднане із засудженням невинного у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину,
– з метою перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, реалізації громадянами права на мирні зібрання.
Також у Кодексі з’явиться нова стаття, яка буде стосуватися відповідальності судді Конституційного Суду України за неправосудне рішення. Суддю зможуть загартувати за неправосудне рішення на строк від 2 до 5 років. Якщо ж неправосудне рішення буде ухвалено за винагороду або прийняте відносно неповнолітніх чи осіб з інвалідністю, журналістів або осіб, які брали участь у мирних зібраннях, то строк ув’язнення становитиме від 5 до 8 років. Судді Верховного Суду України взагалі зможуть потрапити за грати на строк від 5 до 10 років. До цього слід додати обмеження права обіймати певні державні посади на строк до 3 років. Враховуючи досвід Революції Гідності, судді Конституційного Суду України нестимуть кримінальну відповідальність (від 5 до 8 років позбавлення волі) за постановлення неправосудного рішення, спрямованого на порушення конституційного принципу народовладдя або розподілу влади, зміни конституційного ладу України.
РИЗИКИ
Якщо говорити про недоліки цього законопроекту, то перш за все слід згадати його залежність від рівня корумпованості правоохоронців, які будуть ініціювати процедуру притягнення суддів до кримінальної відповідальності. Якщо цей рівень буде занадто високий, то ефективності закону не буде. Сама по собі нова редакція статті 375 КК України є доволі вдалою та вичерпною, але тут слід передбачити зміни до процесуальних законів, які будуть визначати порядок застосування цієї статті, умови притягнення суддів до відповідальності, строки внесення відомостей до ЄРДР та досудового розслідування. Інакше кажучи, варто узгодити зміни до матеріальних норм кримінального законодавства з нормами кримінального процесуального законодавства. Якщо цього не зробити, зміни до КК України точно не спрацюють.