06 січня 2025 року Президент України нарешті підписав Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та інших законодавчих актів щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування”, який був прийнятий Верховною Радою України ще у травні минулого року.
Метою закону є забезпечення прав громадян України на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні, своєчасне і повне отримання інформації про діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Що зміниться?
Чому так довго Глава держави не підписував прийнятий закон? Які новації будуть запроваджені? Розібратися в цих питання допоможе аналітик Правозахисної групи “СІЧ” Віктор Філатов.
“Насправді, ціль достатньо амбітна – забезпечити ефективну співпрацю органів місцевого самоврядування та жителів територіальних громад, що сприятиме збільшенню довіри та формуванню громадянського суспільства”, – каже аналітик.
Віктор Філатов проаналізував новий Закон та виділив наступні новації:
- термінологічний апарат доповнено терміном «житель». Під цим терміном запропоновано розуміти громадянина України, який задекларував або зареєстрував місце проживання на території територіальної громади або фактичне місце проживання/перебування якого підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Отже, переселенці офіційно стали частиною населення територіальної громади, що надає їм коло додаткових прав та гарантій;
- запроваджено нову форму самоорганізації населення – «конференція жителів», яка представляє собою зібрання делегатів жителів всієї території територіальної громади або її окремої частини, уповноважених представляти інтереси інших жителів відповідної території на підставі рішень загальних зборів для участі у вирішенні питань місцевого значення;
- в рамках окремої статті Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» систематизовано наступні форми участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення:
1) місцевий референдум;
2) загальні збори (конференція) жителів;
3) місцева ініціатива;
4) громадські слухання;
5) участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету;
6) публічні консультації;
7) консультативно-дорадчий орган при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування;
8) громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Означені форми чітко регламентовані змінами до законодавства;
- значно посилено громадський контроль та підзвітність місцевої влади населенню територіальної громади. Зокрема, це проявляється як в розбудові системи оцінювання ефективності місцевої влади, так і в позиціонуванні її додаткових обов’язків щодо звітування за використання бюджетних коштів, а також інформування населення про наявність програм соціально-культурного та економічного розвитку громади.
ВПО зможуть впливати на життя громади
Таким чином, новий закон суттєво змінив профільний законодавчий акт в сфері місцевого самоврядування, вважає Віктор Філатов.
“Зміни та доповнення дещо розширюють функціональні можливості жителів територіальної громади, зокрема щодо впливу на місцеву владу через можливість реально приймати рішення, які важливі для громади. Без сумніву позитивним є наділення ВПО правами, які до цього належали лише жителям територіальної громади. Це дозволить уникнути дискримінації та соціальної відчуженості переселенців, які спостерігались ще з 2014 року”, – сказав аналітик.
Відтепер внутрішньо переміщені особи матимуть можливість повноцінно брати участь в житті громади через окремі організаційні форми, передбачені законодавством. Це дозволить ефективно лобіювати інтереси ВПО в громаді, а також забезпечувати ефективний громадський контроль за використанням бюджетних коштів та міжнародної фінансової допомоги, які призначені для фінансування програм реінтеграції переміщених.
“Однак, – підкреслює аналітик, – виникає питання – чи не втратять переміщені особи, з моменту визнання їх жителями окремої територіальної громади свій статус та відповідні щомісячні виплати від держави. В статтях нового закону роз’яснення цього питання відсутнє. Очікуємо на оновлення підзаконних нормативно-правових актів”.
_____________________________________________
Ця публікація ставла можливою завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт “Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)”
