ПОДІЛИТИСЯ

Сусідні регіони, спільні проблеми та вражаюча різниця між підходами до їхнього вирішення – ось що побачили спеціалісти ГО “ПÔѲה” під час дв  оденного візиту до Донецької та Луганської областей.

Для спілкування з представниками влади в Донецькій області нам довелося обрати формат пресконференції, адже бажаючих проговорити існуючі проблеми з громадами на круглому столі не знайшлось. І це не дивно, адже пояснювати мешканцям Красногорівки, де від початку війни немає газо- та водопостачання, витрату сотень мільйонів гривень на реконструкцію парків та стадіон у “модних” містах, було б доволі складно. Загалом, відсутність комунікації як основну проблему зазначали і представники громад багатьох прифронтових міст Донецької області. Через те, що в регіоні не відбулись вибори, громадяни не мають своїх представників у місцевих радах, тож опікуватись їхніми проблемами, представляти інтереси та відповідати на питання де-факто нема кому. Олена Косінова, представниця громади міста Красногорівка (ГО “Наше відродження – Донбас Україна”), на пресконференції зазначила, що діалог – це те, чого критично не вистачає на теперішній час. “Нам потрібно розуміти, що ми не кинуті напризволяще. Утворюються нові ОТГ, куди входять прифронтові міста і селища, але як це все буде працювати – ніхто не пояснює. Стратегічні плани розвитку міст складаються без нашої участі та не враховують наші інтереси”. З нею погодився Євген Федорічев з Торецька (ГО “Твоє нове місто”): “Кошти в бюджеті є, але їхній розподіл важко назвати збалансованим. Військово-цивільні адміністрації посилаються на відсутність у них повноважень і радять почекати до виборів, але ж наразі невідомо, коли вони відбудуться та чи відбудуться взагалі. Немає ніякої достеменної інформації, ми всі знаходимось в підвішеному стані вже котрий рік поспіль. А це є нічим іншим як утиском прав місцевих громад, так не має бути”.

Повне відео прес-конференції можна переглянути за посиланням.

Геть інша картина чекала на нас в Луганській області. На робочу зустріч з питань взаємодії громад прифронтових міст з представниками влади прибули працівники чотирьох департаментів ОДА. Вони доповіли про те, що основним дорадчим органом є громадська рада при ОДА, яка функціонує з 2016 року, наразі діючим є вже третій склад. Що в області зареєстровано близько 2000, а активно функціонує 300 громадських організацій, з якими підтримується постійний контакт і 150 з яких беруть участь у виборах до громради при обласній адміністрації. Щодо новостворених громад в прифронтових містах, облдержадміністрація пильно спостерігає за їхнім розвитком та готова прийти на допомогу у складанні стратегічних планів, за якими і буде відбуватися розподіл бюджетних коштів. Звісно, проблеми існують, наприклад, з транспортним сполученням. Для того, щоб обратися до громадської ради та брати участь у засіданнях, потрібно мати можливість дістатися до обласного центру, а з таких містечок, як Щастя, це не завжди можливо і геть не бюджетно. Брати участь у цих заходах дистанційно не завжди дозволяють можливості мобільного зв’язку та покриття мережі Інтернет. Проблеми існують і з доступністю до соціальних та адміністративних послуг, налагодженням комунікації з місцевими ВЦА, з відсутністю процедури призначення старост в тих селищах, які увійшли до новостворених ОТГ, і тепер люди не мають навіть уповноважених представників органів в своїх населених пунктах. Але обласна влада не просто в курсі цих проблем, а ще й робить кроки для їхнього вирішення задля максимального залучення активістів до процесів управління громадою. Приміром, під час робочої зустрічі активістами було озвучене питання про недосконалу навігацію на сайті та подання новин про конкурси та активності від ОДА, що стосуються розвитку прифронтових міст. Інформація розміщується в різних розділах та часто губиться в загальній стрічці активностей. Представники адміністрації погодились з тим, що подібний недолік існує та пообіцяли найближчим часом знайти яким чином інформувати представників громадськості про соціальні та економічні проєкти ОДА.

Ми не кажемо, що усі проблеми Луганської області будуть вирішені найближчими днями, але наявність діалогу та активне включення представників влади у життя громад дуже обнадіює. Сподіваємось побачити щось схоже і в Донецькій області, якщо не після пресконференції, то хоча б після виборів.

Діяльність здійснюється в рамках проекту «Посилення спроможності членів громад впливати на органи місцевого самоврядування в містах прифронтової зони України», який реалізується за фінансової підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США.
#прифронтові_міста #гідне_життя #діалог_та_взаємодія

2 КОМЕНТАРІ

  1. Маленьке уточнення. На території області зареєстровано приблизно дві тисячі громадських організацій. З них близько 300 ж активними, тобто якось взаємодіють з владою або щось проводять. 150 це приблизна кількість організацій, які беоуть участь в установчих зборах формування громадьскої ради

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут