З такими запитами нерідко звертаються до юристів Правозахисної групи “СІЧ”. Успіх розслідування та притягнення винних до відповідальності напряму залежать від доказів, які вдається зібрати постраждалим буквально у перші години після інциденту.
У своїй практиці ми нерідко зустрічається з відмовою Державного Бюро розслідувань вносити відомості про кримінальне порушення до єдиного реєстру досудових розслідувань. Що робити у такому випадку, та який алгоритм дій, якщо ви постраждали від поліцейського свавілля, – розповідає юристка та адвокат Марина Киптилая.
Заборона катування, нелюдського поводження і покарання – закріплена у статті 3 Європейської Конвенції з прав людини. Тому гарантії захисту від катувань – права, які мають надзвичайно серйозний характер. ЄСПЛ встановив принцип, згідно з яким, будь-яке застосування фізичної сили, яке не було абсолютно необхідним з огляду на поведінку затриманого, є порушенням Конвенції.
У 2019-му Офіс омбудсмена зафіксував 1411 випадки катувань в Україні, а Генпрокуратура відкрила 52 кримінальні провадження. Однак переважна частина таких справ кваліфікуються не як катування, а перевищення службових повноважень. До суду доходить менше 3% кримінальних проваджень, тоді як реальних вироків в Україні за рік – лише 10-15 випадків…
Також рекомендуємо переглянути відео, яке підготував Офіс Генерального прокурора з детальними інструкціями дій у випадку застосування неправомірної сили з боку працівників поліції – https://bit.ly/3gj7UAN