Що робити, якщо переселенцю необґрунтовано відмовляють у щомісячній адресній допомозі для покриття витрат на проживання, у т.ч. оплату ЖКГ?
Маємо чудовий приклад позитивної судової практики. До юристів нашої організації звернулася переселенка, яка доглядає за дитиною з інвалідністю. Їй органи соціального захисту відмовили у продовженні щомісячної виплати. Річ, у тім, що право на цю допомогу від держави втрачається через півроку, якщо переселенець не працевлаштований. Подібний пункт міститься у Постанові Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505.
Але що робити, якщо людина не може працевлаштуватись, бо доглядає за хворою дитиною, як у нашому випадку? Ось тут на допомогу приходить ст. 11 Закону № 1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Якщо один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю, то підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і має право на пенсію. Тобто, особа, яка доглядає за дитиною–інвалідом вважається зайнятою, а не безробітною.
Такі аргументи юристка ГО «Правозахисна група «СІЧ» @Юлія Савченко привела у позові до суду: «Ми бачимо, що органи соціального захисту тримають у фокусі лише одну Постанову 505 і на її основі відмовляють у продовженні виплат, якщо особа не працевлаштована. Але вони випускають з уваги, що людина доглядає за хворою дитиною і захищена іншими законами України. Ми виграли суд тому, що Закон на боці переселенки. Сподіваємось, наш досвід буде корисним і для інших ВПО, які опинились у схожій ситуації».
У вересні 2019-го суд став на сторону переселенки: відновив виплати та зобов’язав повернути заборгованість.
Матеріал підготовлено за сприяння Норвезької Ради у справах біженців. #права_людини #правовий_захист #адресна_допомога #ВПО #переселенці #компенсація #суди #NorwegianRefugeeCouncil #NRC #Прямуємо_разом