Бійця, який знаходився на лікуванні внаслідок захворювання, травми або поранення, за необхідності направляють на обстеження ВЛК, щоб встановити його придатність до військової служби. Члени комісії звіряють проблеми зі здоров’ям військовослужбовця з таблицями захворювань, прописаними в Наказі МОУ «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» №402, і, виходячи з цього, вирішують його подальшу долю. Висновок ВЛК оформлюється у вигляді постанови, в якій прописується одне із стандартних формулювань, що cтосуються подальшого проходження особою військової служби: «Придатний», «Непридатний», «Обмежено придатний до військової служби», «Тимчасово непридатний», «Непридатний до військової служби в мирний час», «Обмежено придатний у воєнний час».
Згідно пп.«Г» п.20.3 Наказу МОУ №402, «якщо виноситься постанова ВЛК з формулюванням «Обмежено придатний до військової служби», то «одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеці-
альності, займаної посади, віку, фактично виконуваної роботи, пристосованості до неї особи, яка пройшла медичний огляд, в постанові в довільній формі вказується, які види служби і роботи даній особі протипоказані».
Зазначені в документі види роботи і служби, до яких не може залучатися військовослужбовець, мають ключове значення. Наприклад, водій з початковою стадією епілепсії, не може водити автомобіль, так як під час нападу він може потрапити в аварію. Астматик задихатиметься в польових умовах. Але кожному військовослужбовцю можна підібрати спеціальність або посаду у військовій частині з урахуванням наявних у нього захворювань.
Між тим, військово-лікарська комісія при винесенні постанови про обмежену придатність солдата, як правило, не прописує протипоказання до військової служби. Існує декілька варіантів рішення, якими можуть скористатися військовослужбовці, якщо постановою ВЛК їм присвоєно статус «Обмежено придатний». Один з них – повторно звернутися до лікувального закладу, що виніс постанову, з проханням в повній мірі розкрити і деталізувати формулювання «Обмежено придатний». Вирішити це допоможуть заяви або скарги. Для початку треба подати заяву про зміну постанови ВЛК в ту установу, де її було прийнято (Заява про зміну постанови ВЛК, Додаток В). Якщо вашу заяву проігнорували, тоді, відповідно до п.2.4.10 Наказу МОУ №402, ви можете подати скаргу на постанову ВЛК (Скарга на постанову ВЛК, Додаток В) в Центральну військово-лікарську комісію при Міністерстві оборони України або звернутися з адміністративним позовом до суду (Адміністративний позов, Додаток В).
Окремої уваги заслуговують військовослужбовці, які проходять службу в високомобільних військах. Ті з них, кому встановили обмежену придатність до військової служби, можуть скористатися своїм правом і перевестися до іншого військового підрозділу або військової частини, чи звільнитися з ЗСУ. Це передбачено в пп.«Г» п.20.3 Наказу МОУ №402, згідно з яким «особи, визнані обмежено придатними до військової служби, до служби в високомобільних військах, плавскладу, морській піхоті, спецспоруд, льотної роботи, для роботи за фахом – непридатні». Щоб звільнитися з ЗСУ, необхідно подати рапорт командуванню військової частини (Рапорт про звільнення, Додаток В), а в разі відмови військової частини в звільненні – подати адміністративний позов до суду (Адміністративний позов про звільнення за станом здоров’я, Додаток В).