27 липня в Апостолово фахівці Правозахисної групи «СІЧ» провели семінар для демобілізованих бійців на тему «Особливості проходження МСЕК ветеранами бойових дій”.
«Нерідко МСЕК безпідставно відмовляє ветерану, який втратив працездатність на війні, в отриманні позитивного висновку, – коментує юрист Volodymyr Pletenko. – Це означає, що він не зможе отримати статус інваліда війни, коли звернеться до управління соцзахисту, не отримає військової пенсії та виплат. Чому так відбувається? Річ у тім, що часто у висновку військової частини, можна побачити, що боєць отримав поранення, або захворювання, пов’язане «із проходженням військової служби». Однак таке формулювання не влаштовує МСЕК. Потрібно, аби було вказано, що поранення «пов’язане із захистом Батьківщини». І це стає однією з причин відмови».
Що робити у таких ситуаціях? Правозахисники радять демобілізованим, по-перше, не зволікати і не відкладати питання оформлення військової інвалідності на потім, адже буквально за рік – особисті документи з військової частини буду відправлені в архів і доведеться заново шукати потрібний папірець. По-друге, приходити до МСЕК варто з юристом або правозахисником.
«Кращий вихід – уже на першу зустріч до МСЕК прийти з правозахисником. Адже, якщо від самого початку піти неправильним шляхом, то далі буде вкрай важко отримати потрібний результат. В ідеалі – необхідно вносити уточнення до законодавства, аби уникнути розбіжностей у трактуваннях» – додає юрист.
Якщо ж МСЕК все-таки надала неправомірний висновок, його можна оскаржити у суді, – вважають правозахисники, адже внаслідок поранення або тяжкого захворювання ветеран втрачає колишню працездатність і опиняється фактично без засобів до існування. Держава зобов’язана захистити таких людей: вони не лише захищали країну від агресора, але й постраждали від наслідків збройного конфлікту.
Юристи надали бійцям покрокову інструкцію проходження МСЕК та розповіли, як діяти, коли за рішенням МСЕК знімають групу інвалідності.
У той же день правозахисники провели інформаційну сесію у Кривому Розі, де відповіли на найбільш актуальні питання демобілізованих бійців у Центрі зайнятості. На зустріч прийшли більше 20-ти колишніх військових. Юристи розповіли, як діяти у випадку незаконного звільнення під час військової служби, як отримати земельну ділянку, матеріальну допомогу та оздоровлення. Вийшла кількагодинна жива дискусія, в ході якої кожен боєць отримав відповіді на свої питання.