З серпня в Україні діють нові зміни, за якими несумлінні батьки уже не зможуть так легко уникати аліментів, як це було раніше. Розмір виплати стає більшим, а покарання за ухилення – жорсткішим. Але усе по порядку.
1. Розмір має значення.
Мінімальний розмір аліментів відтепер збільшено. Він не може бути менше, ніж 50% прожиткового мінімуму на одну дитину (до цього було 30%). Сьогодні дитина до 6 років має право отримувати від 746 грн/місяць, а від 6 років – 930 грн.
2. Їздити на порш-кайені і не платити аліментів – стане неможливо.
Відтепер суди будуть враховувати не лише довідку про доходи, а й рухоме та нерухоме майно, а також дорогі покупки та витрати, які перевищують офіційний дохід. Іншими словами, якщо боржник не працевлаштований, але при цьому купує автомобіль, то такі витрати уже будуть враховуватися судом при визначенні розміру аліментів.
3. Кожному боржнику – по лопаті.
Якщо заборгованість по аліментам досягла 6-ти місяців, боржникові світять суспільно-корисні роботи до 240 годин. Таким чином він поступово погашатиме свій борг. Але якщо дитина тяжкохвора або має інвалідність, то «безпечна» несплата аліментів – всього 3 місяці. За відмову від робіт загрожує арешт до 15 діб, а за злісне ухилення від аліментів (приховування доходів, зміни місця проживання або роботи) можна сісти в тюрму на два роки.
4. Легка артилерія.
Відтепер боржникові, які більше року не сплачує аліментів загрожує:
👉 тимчасове обмеження права управляти транспортом;
👉 тимчасове обмеження права користування зброєю;
👉 тимчасове обмеження права полювання;
👉тимчасове обмеження права виїзду закордон.
Винятки передбачені, коли обмеження позбавляють боржника основного джерела існування, коли він служить в ООС, піклується про людину з інвалідністю, сам має інвалідність, або коли суд відстрочив йому погашення заборгованості.
5. Важка артилерія.
Якщо ж і це не подіяло і борг продовжує накопичуватися, то на рахунки боржника накладається арешт. Нацбанк України має створити Єдиний реєстр рахунків фізичних та юридичних осіб. Зняти арешт можна тільки за постановою державного чи приватного виконавця або рішенням суду. У боржника при цьому виникнуть реальні труднощі з відчуженням майна.
6. Аліментникам в політику дорога закрита.
Відтепер держслужбовці можуть бути звільнені за річний борг по аліментах. Кабінет Міністрів, НАБУ, прокурори, депутати місцевого та державного рівнів – нововведення стосується усіх. А довідка про відсутність піврічної заборгованості тепер обов’язкова при влаштуванні на роботу чиновником.
Коментар юристки Громадської приймальні УГСПЛ у Дніпрі Марини Киптилої:
Цього разу ми бачимо чимало позитивних змін у захисті прав дитини. По-перше, це збільшення мінімального розміру аліментів, контроль за їхнім використанням та спрощення процедури стягнення аліментів. Відтепер судове провадження може відбуватися без виклику сторін у скорочений термін. Таким чином боржник не зможе затягувати процес, як це було раніше. Також вперше в українській практиці будуть враховуватися дорогі покупки боржника і йому стане важче приховувати реальні доходи. Це буде підставою для збільшення суми аліментів. Також віднині не потрібен дозвіл боржника для вивезення дитини закордон для лікування, навчання або відпочинку. Тепер головне, аби судові рішення ефективно реалізовувалися на практиці.