Минулого тижня фахівці Правозахисна Група “СIЧ” провели у Павлограді семінар «Державні гарантії захисту осіб, що постраждали внаслідок збройного конфлікту та можливість їх реалізації в умовах реформи децентралізації» для працівників органів місцевого самоврядування та виконавчих органів влади.
Чому це актуально? Зараз в Дніпропетровській області проживає понад 71 тисяч переселенців та близько 25 тис. учасників бойових дій. (Для порівняння, у 2015-му їх було близько 9 тис.). Серед них – 723 інваліда війни, 74 учасника війни та 1187 членів сім’ї загиблих.
Координаторка Громадської приймальні УГСПЛ, яка працює на базі Правозахисної групи «СІЧ» Наталья Кожина звернула увагу присутніх на те, що найчастіше до правозахисників звертаються з питанням, як отримати безоплатну медичну допомогу через погіршення здоров’я внаслідок поранень, безоплатні ліки та грошові виплати на вирішення нагальних потреб.
Вона розповіла про особливості надання статусу УБД добровольцям та посвідки на тимчасове перебування іноземцям, який захищають Україну від агресора.
Юристка Віталія Серебрянська розповіла про особливості реалізації права на безоплатні медпрепарати для учасників бойових дій. Ми обговорили оскарження в досудовому і судовому порядку відмови у наданні таких ліків для військовослужбовців, зокрема, тих, хто частково втратив працездатність або отримав інвалідність.
Також ми розповіли про механізм отримання одноразової грошової допомоги військовим, які втратили працездатність або отримали інвалідність: які потрібні документи та як законодавство регулює ці питання.
Однак учасники відмітили, що тепер лікарні фінансуються з бюджетів місцевих громад, а цього вкрай недостатньо, щоб надати безоплатну медичну допомогу і медпрепарати. Вирішення проблеми через суд – теж не вихід, адже тоді на «латання дірок» будуть виділені гроші, передбачені на вирішення інших важливих проблем. Великим недоліком є і недостатня кількість кваліфікованих фахівців-психологів, нерозвиненість системи медичної та психологічної реабілітації у віддалених районах області.
На жаль, у практиці реалізації соціально-правового захисту осіб, які постраждали від збройного конфлікту, й досі відсутній баланс між економічними можливостями держави та місцевих бюджетів із потребами та інтересами громадян, що постійно зростають. Та й комплексна оцінка таких потреб не здійснюється, то ж передбачити усі необхідні заходи, які могли б сприяти саме розвитку людського потенціалу вкрай складно.
А от, що справді надихає, так це готовність багатьох працівників сумлінно і самовіддано допомагати ветеранам та особам, що постраждали від війни.
Дякуємо за допомогу в організації семінару Павлоградська райдержадміністрація.