Хочете змін у своєму місті? Доведеться повоювати з чиновниками органів місцевої влади. Такий девіз у багатьох громадських активістів, які живуть у прифронтових містах. І, найцікавіше, що процес змін триває, адже активісти вчаться боротися за своє, а місцева влада розуміє, що люди в умовах кризи і війни, починають відстоювати і свої права, і доводити, які обов’язки у чиновників, які живуть за їх податки.
На початку грудня, попри пандемію та локдауни вихідного дня, юристи та тренери Правозахисної групи Січ відправилися в заплановані робочі зустрічі до прифронтових міст. Розділившись на дві команди, до Станиці-Луганської та Красногорівки поїхали правозахисниця та куратор проекту – Наталія Кожина, а також юрист і тренер проекту – Сергій Кривоніс, до них долучилися активісти Щастя та Мар`їнка в онлайн. А от керівник ГО Правозахисна група СІЧ, Дмитро Рева і тренер, Олександр Соболь, побували у містах Попасна і Торецьк.
«Всі зустрічі виявилися продуктивними і теплими, бо люди, які вже знайомі нам з початку проекту, стали нашими друзям і колегами. У Торецьку ми проаналізували інструменти роботи з місцевими органами влади, які вже використовують активісти, що вдалося зробити за цей час, а що зрушити з місця все ще складно, бо місцева влада має досить складну й незрозумілу структуру підпорядкування. Поговорили про взаємодію між носіями прав і носіями обов’язків. А місцеві активісти, після нашого тренінгу в Урзуфі, використовують матеріали у своїй просвітницькій роботі з партнерами та місцевими мешканцями» – розповідає Дмитро Рева.
У кожному місті, які були обрані для проекту відбулися певні зміни, а містяни постійно намагаються поліпшувати комунікацію з адміністраціями для отримання ресурсів, які допоможуть у втіленні ініціатив.
«У Станиці-Луганській разом з місцевою владою активісти почали працювати над розробкою положення про бюджет співучасті. Це дозволить громадським організаціям розраховувати на фінансування власних проектів на місцевому рівні. Наш тематичний блок під час тренінгів про контроль за бюджетними витратами органів місцевого самоврядування та публічність влади, інструменти електронної демократії став дуже корисним. Активісти пишуть запити, моніторяться місцеві бюджети на предмет витрат коштів на закупки, фінансування соціальних програм та інфраструктурних проектів. І ми бачимо, що у людей зміцнюється їх переконання – вони відчувають свою дотичність до вирішення проблем, які пов’язані з правами людей, незалежно від географії проживання та статусу» – коментує Наталія Кожина.
Поговорили під час зустрічей про больові моменти – скасування місцевих виборів рішенням ЦВК, про Постанову «Про утворення та ліквідацію районів», внаслідок якої кількість районів в Україні зменшилася з 490 до 131.
«За задумом, такі зміни, повинні посилити ефективність системи управління на місцях, але в реаліях прифронтових міст, позбавлених можливості участі в виборах – це відсутність законно обраного представника в ОМС, який би лобіював інтереси мешканців громад. Наступна проблема – розподіл бюджетного фінансування та повноважень місцевих органів виконавчої влади та органів самоврядування, існування сільських і селищних рад, у яких вибори відбулися 10 років назад і за відсутності перевиборів де-юре вони – легітимні. Тож, маємо ситуацію так званої юридичної колізії, коли з одного боку повноваження ОМС повинні бути припинені у зв’язку з кінцем строку, але таке припинення може відбутися тільки під час відкриття сесії нової ради. А вона, в свою чергу, не може бути обрана, доки триває збройний конфлікт на Сході України та не скасоване рішення ЦВК» – коментує юрист Сергій Кривоніс.
Відсутність прямого транспортного сполучення між населеними пунктами та районними центрами, доступність медичних та адміністративних послуг, створення нових ОТГ без врахування думки та волевиявлення членів громад – все це лягає не підйомним тягарем на плечі невеликої кількості активістів, які залишаються жити в рідних і тепер вже прифронтових містах. Попри наявні проблеми та питання, на які навіть у правозахисників не завжди є відповіді, експерти нашої організації і надалі будуть моніторити зміни у законодавстві, допомагати шукати рішення.
Вже у 2021 році будуть організовані і проведені наступні тренінги, на яких ми розширимо теми розробки та впровадження інструментів електронної демократії, роботи з бюджетом та використання системи публічних закупівель ProZorro, розглянемо інструменти побудови дієвих стосунків між носіями прав та обов’язків, новели законодавства щодо реорганізації місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в Україні, а також – публічний контроль і аудит, подання і реалізацію громадських ініціатив, підготовку конкурсної документації та заяв.
Всі ці теми є основою комплексної програми практичних тренінгів в рамках проекту «Посилення спроможності членів громад впливати на органи місцевого самоврядування в містах прифронтової зони України» за підтримки Фонду розвитку демократії за підтримки Посольства США.
“Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. Supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government”
#прифронтовіміста #гіднежиття
#Правалюдинивдії