З 14 до 20 вересня у місті Урзуф відбулися перші тренінги в
рамках річного проекту «Посилення спроможності членів громад впливати на органи місцевого самоврядування в містах
прифронтової зони України».
Вісім міст Донецької та Луганської області приїхали, щоб взяти участь у дводенних тренінгах, які були організовані в затишному пансіонаті «Азов» у місті Урзуф. Тренери Правозахисної Групи «Січ» та партнерської організації ГО
«Центр Громадських розслідувань» ділилися з аудиторією насиченою і цікавою програмою, яку вони приготували слухачам. Основна тема, яка поєднувала тренінг, – «Децентралізація та інклюзія: теоретичні засади та практичні пропозиції». Близько 40 учасників, серед яких громадьскі активісти, представники ОМС та ВЦА, а також – небайдужі містяни з Торецька, Авдіївки, Мар`їнки, Красногорівки, Попасної, Щастя, Станиці-Луганської та с. Зайцеве з готовністю приїхали на навчання.
Зокрема, у перший день Наталія Кожина, правозахисниця, поділилася своїм досвідом та розповіла про підхід, заснований на правах людини задля посилення громадянського суспільства. Також розкрила і навела приклади норм міжнародного гуманітарного права та національного законодавства, які дозволяють розуміти, що таке дотримання базових прав людини.
Наталія Кожина:
«Ми зосередилися на застосуванні підходу до розвитку, заснованого на дотриманні прав людини, як універсального методу укріплення взаємодії між суспільством та органами влади. В його основі лежать два головні принципи: по-перше, носії прав мають бути впевненими, що їх погляди враховуються, і, по-друге, необхідно розвивати потенціал осіб, відповідальних за дотримання прав людини, щоб вони краще виконували свою роботу. Іншими словами, «підхід, заснований
на дотриманні прав людини» передбачає розширення можливостей людей знати свої права та вимагати їх дотримання, а також підвищення потенціалу та відповідальності осіб та установ, відповідальних за повагу до прав людини, їх захист і реалізацію. Приємно усвідомлювати, що дані принципи відповідають запитам та прагненням до змін учасників тренінгу і здатні підвищити їх потенціал».
Марина, учасниця тренінгу з Донецької області:
«Дуже цікава лекція про права людини та обов’язки держави. Інколи ми забуваємо, що саме держава має забезпечувати нам гідний рівень життя, попри форс-мажори або війни. Хотілося б ще більше прослухати такі теми і поглибити своє розуміння. Ще звернула увагу на тему захисту прав тимчасово переміщених осіб, а також – на великі можливості для громадських організацій в плані отримання фінансування від місцевих органів влади, що дасть можливість реалізувати різні проекти для покращення життя у місті».
Сергій Кривоніс, ГО «Центр Громадських розслідувань», зосередився на темі публічності влади та правових аспектах їх діяльності, адже як юрист переконаний, що нормальна взаємодія в соціумі, який прагне змін і хоче їх бачити на усіх рівнях, можлива тільки тоді, коли владні структури є цілком відкритими до діалогу і до задоволення запитів від громадян, які знають і використовують нормативно-правову базу.
Олександр Соболь, ГО «Центр Громадських розслідувань», підготував огляд питань «Типові проблеми, що виникають під час виконання функцій місцевого самоврядування та правові механізми їх вирішення» та «Методи та інструменти комунікації і взаємодії із громадським сектором у вирішенні проблем, пов’язаних с правами людини. Досвід малих міст» і навів приклади з досвіду роботи власної організації.
Вже після першого дня тренінгів учасники з міст ділилися враженнями, говорячи про те, що ці теми є вкрай важливими, але не завжди вони можуть на практиці зрозуміти, як використовувати подібні знання, щоб захистити свої права.
Олена Косінова, громадська активіста, м. Красногорівка:
«Сказати, що тренінг хороший – це нічого не сказати. Я вражена тим, як багато і чого не знала. Хоча, раніше вважала, що моїх знань було достатньо. Олександр й Сергій – професіонали. Дивлячись на них, розумію що вони на своєму місці. Якщо я використаю в своїй діяльності хоча б 40% знань, отриманих на тренінгу, вважаю, що час витрачений не марно»
Другий день передбачав знайомство з інструментами протидії корупції, контролю за бюджетом та впливу на владу.
Зокрема, Олександр Соболь розповів про розробку та впровадження інструментів електронної демократії, роботу з бюджетом, а також – про типові проблеми у використанні системи ProZorro. Сергій Кривоніс зосередився на питаннях протидії корупції та ефективності роботи міської влади, а також розібрав проблемні зони та шляхи вирішення.
Після закінчення дводенного тренінгу та обговорення з учасниками всіх питань, розбору чисельних прикладів їх населених пунктів у сфері взаємодії громади та ОМС, Дмитро Рева, директор ПГ «СІЧ» підвів підсумки першого тренінгу і вручив учасникам сертифікати про участь у поточному проекті у якості слухачів.
Анатолій Воржев, громадський активіст зі Станиці-Луганської:
«Такі тренінги важливі для жителів наших прифронтових міст. По-перше, ми дізналися багато нового, як от про типи інструментів електронної демократії, про контроль за бюджетом на місцях, а по-друге, не часто такі активісти як от ми разом збираються в одному місті, де ми не просто добре провели час майже на березі моря, але і познайомилися з цікавими людьми, які намагаються теж змінити життя України і щоденно над цим працюють».
Вже у грудні відбудеться другий цикл тренінгів, а поки учасники отримають практичні поради у вигляді презентацій для опрацювання і більш детального вивчення.
Дмитро Рева, директор ГО «Правозахисна Група «СІЧ»: «Головна мета нашого проекту – сприяти розвитку громадянського суспільства з дотриманням принципів прав людини та реалізації нового законодавства в регіонах, що постраждали від збройного конфлікту, а також – розкриття таких важливих тем, як права людини, норми міжнародного права, публічність влади, протидія корупції та використання інструментів електронної демократії».
“Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
Supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the
authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government”