15 лютого в PRAVOKATOR правовий клуб Дніпро відбувся семінар-тренінг «Перехідне правосуддя в Україні: виклики в роботі правозахисників та суб’єктів надання правової допомоги» для фахівців Регіональний центр з надання БВПД у Дніпропетровській області.
Практика перехідного правосуддя, або правосуддя перехідного періоду, нове явище в історії України. Проте, налічує десятки національних варіантів, спрямованих на те, щоб зробити перехід від воєнного часу до мирного якомога гармонійним, забезпечивши при цьому справедливе ставлення з боку закону до усіх учасників конфлікту. Саме тому перехідне правосуддя в першу чергу можна розуміти як справедливість перехідного періоду, аніж власне процес правосуддя.
Наразі країна переживає період соціальних потрясінь, військового конфлікту і політичних висновків з цих процесів. Відповідно попередня система правосуддя, законодавство та судова система не можуть залишитися незмінними в умовах подібних викликів, потрібна реформація підходу. Компенсація постраждалим, відновлення їхніх прав, покарання винних та збереження паритету з іншим населенням – ось основні задачі правосуддя перехідного періоду.
Не зважаючи на тривалу роботу Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ з 2015-го року, термін «перехідне правосуддя» (transitional justice) почав набувати усе більш широкої вживаності лише зараз, три роки потому. Причиною тому стала підготовка та презентація у 2018-му році законопроекту «Про засади державної політики захисту прав людини в умовах подолання наслідків збройного конфлікту», який, по суті, претендує стати своєрідною «конституцією» перехідного правосуддя в Україні.
Експерт Дніпровської приймальні УГСПЛ на базі ГО «ПГ «СІЧ» Віктор Філатов провів семінар-тренінг з цієї складної, але дуже цікавої теми. Аудиторія була обрана не випадково, адже основою перехідного правосуддя є збір фактів та робота з людьми, чиї права були порушені, а механізм їхнього відновлення не передбачений чинним законодавством. Саме на основі даних, зібраних «в полі», в тісній співпраці з громадами і стає можливим напрацювання нових норм задля компенсації збитків, відновлення прав та протидії безкарності.
В ході дискусії з’ясувалось, що багато залучених фахівців мали досвід членства в громадських радах при певних державних інституціях, але їхній функціонал і вплив на формування правової системи в державі мізерний, механізм дорадчості не витримує ніякої критики і має бути доопрацьований першочергово. До того ж моніторингові звіти правозахисників щодо дотримання прав людини зазвичай сильно відрізняються від офіційної інформації, на основі якої і прописуються законопроекти. Віктор Філатов наголосив на тому, що подібні недоліки – це є теж елемент процесу переходу правосуддя на інший рівень і слід сприймати це не як вирок, а як виклик і зону росту. Сподіваємось, що в незрозумілій темі стало менше темних плям, а гості ще довго за кавою проговорювали перспективи і намічали шляхи співпраці.
Захід проведений в рамках програми USAID «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.
Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53.
«Захід проведений в рамках програми USAID «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.