ПОДІЛИТИСЯ

ГРОМАДА ТА ВЛАДА – ЯК ПОКРАЩИТИ КОМУНІКАЦІЮ.

ОН-ЛАЙН ЗУСТРІЧ З МЕШКАНЦЯМИ ПРИФРОНТОВИХ МІСТ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Попри карантин і дистанцію, наша взаємодія з жителями прифронтових міст, не гальмує, тому ми вчергове зустрілися  з учасниками нашого проекту, щоб обговорити те, що відбулося або змінилося з моменту завершення другого тренінгу у їх громадах, і як складаються стосунки з місцевою владою, чого вони досягли, а що –  в процесі розробки.

Головна місія проекту, який ми наразі реалізовуємо в містах прифронтової зони України –   посилити спроможність членів громад впливати на органи місцевого самоврядування та військово-цивільні адміністрації, допомогти налагодити дієві канали комунікації, запроваджувати громадські ініціативи, використовувати інструменти електронної демократії – бути повноцінними учасниками процесів прийняття управлінських рішень задля вирішення проблем у різних сферах життя: соціальних, інфраструктурних, гуманітарних тощо.

Безумовно, у кожного міста свої настрої: у деяких населених пунктах є взаємодія з ВЦА – активісти стверджують, що представники влади готові співпрацювати і йдуть на діалог.

Наприклад, у Станиці-Луганській голова створив у фейсбуці закриту сторінку для мешканців ОТГ, де відбувається активна дискусія між містянами і ОМС. І хоча юридично такі стосунки не регламентовані – це хороший метод комунікації, бо дозволяє звернути увагу на найбільш болючі чи системні проблеми і далі разом шукати шляхи їх вирішення.

–        Зміни в громадах залежать від мотивації самих містян та їх завзятості, прагнення до змін. Якщо вони розуміють, що є можливість співпрацювати з ВЦА, запроваджувати власні проекти, брати участь у вироблені тих чи інших рішень, створити дорадчий орган, до якого дослухається місцева влада, – можна отримати дієвий інструмент, щоб покращувати життя всього міста. Саме так можна вибудовувати продуктивну комунікацію і спільну роботу, – коментує Наталія Кожина, координаторка проекту та програмна директора Правозахисної Групи СІЧ.

Наразі в деяких містах вже створюються громадські ради при ВЦА, є плани подальшої спільної роботи. Таким прикладом є місто Щастя, в якому у найближчий час відбудуться установчі збори з обрання членів ради. Цьому передувала робота ініціативної групи, обговорення й розробка положення. А голова ВЦА, за свідченнями місцевих активістів, дуже відкритий до будь-яких звернень, запитів та пропозицій.

          Для того, щоб мати серйозні важелі впливу, наприклад, на кадрові питання або на бюджетні аспекти, треба правильно формувати і саму громадську раду, і положення, згідно якого вона буде працювати. Потрібні  бути прописані чіткі її функції: участь у роботі постійних комісій, робочих груп, можливість подавати пропозиції й впливати на прийняття рішень, – коментує Олександр Соболь, засновник Центру громадських розслідувань, тренер проекту.

Та не всі населені пункти прифронтової зони можуть говорити про позитивні зміни – наприклад, невеличке село Попаснянського району, жаліється, що з моменту об’єднання в новостворену ОТГ з підпорядкуванням Лисичанській ВЦА, докорінно змінилося ставлення до членів селищних громад . Жодного разу ніхто  з чиновників не вийшов на контакт, не відбулося жодної зустрічі з місцевими мешканцями, а це посилює відчуття непотрібності і незацікавленості у житті мешканців маленьких містечок. Відсутнє належне фінансування системи освіти, немає грошей на ремонти шкіл, доріг тощо.  Проблема з доступністю до сервісних служб та держустанов також гостра – щоб потрапити до управління соціального захисту чи Пенсійного Фонду, ЦНАПу, треба їхати в Лисичанськ. До того ж, в адміністрації ОТГ немає жодного представника від нових громад, що теж унеможливлює вирішення багатьох питань. По факту, жителі кинуті сам-на-сам зі своїм проблемами.

На нашу думку, таку ситуацію  треба  докорінно змінювати – писати звернення і привертати увагу до себе всіма засобами.

Вже ближчим часом @Правозахисна Група СІЧ планує спрямувати звернення до обласних військово-цивільних адміністрацій обох областей і запропонувати провести зустрічі з представниками прифронтових міст і головами ВЦА з метою  запровадження комунікаційної платформи, яка дозволить проговорити проблеми і плани на майбутнє, а також можливість створення Управління прифронтових міст, яке необхідно для покращення соціально-економічного розвитку громад, що вже восьмий рік живуть на лінії війни.

 

*** Проект «Посилення спроможності членів громад впливати на органи місцевого самоврядування в містах прифронтової зони України» реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США.

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут