26 листопада у Києві відбулося всеукраїнське обговорення перехідного правосуддя як передумови переходу до постконфліктного періоду, деокупації територій та реінтеграції населення. Правозахисники обговорили 4 стратегічні цілі концепції перехідного правосуддя. І ось вони👇
✍️ Притягнення винних до відповідальності.
✍️ Відшкодування шкоди жертвам конфлікту (репарації).
✍️ Право знати правду.
✍️ Гарантії неповторення конфлікту у майбутньому.
Усі компоненти стратегії базуються на резолюціях ООН і документах Європейського Союзу.
“На жаль, для більшості українців ці принципи здаються чимось з області віддаленого майбутнього або навіть фантастики. Поки нам важко уявити, як це буде відбуватися, але постраждалі повинні отримати сатисфакцію, винні – покарання, а країна – право на мирне майбутнє. Це складна і тривала робота, в яку будуть залучені і законотворці, і слідчі, і судді, і правозахисники, і по суті кожен українець. Війна нас змінила і зробила мудрішими. Сьогодні складно сказати, коли вона закінчиться, але до миру потрібно готуватися вже зараз», – прокоментувала координаторка дніпровської Приймальні УГСПЛ на базі Правозахисної групи «СІЧ» Наталья Кожина. Вона взяла участь у дискусії разом з аналітиком нашої організації Виктор Филатов.
Усі експерти зійшлися у думці щодо необхідності якомога швидше закріпити стратегії перехідного правосуддя на законодавчому рівні. Адже кінцевою метою правозахисники бачать впровадження міжнародних стандартів забезпечення справедливості для жертв конфлікту, зменшення випадків безкарності та гарантії, що подібне ніколи не повториться знову. Дорожня карта по подоланню наслідків збройного конфлікту, яку розробилили фахівці УГСПЛ, ось тут: https://bit.ly/34jK8OX.
Захід відбувся за підтримки Програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії».