Наприкінці березня Верховна Рада прийняла законопроєкт № 3553, який надає Президенту право одноосібно призивати усіх резервістів (незалежно від черги оперативного резерву) без мобілізації або воєнного стану. Строк служби за призовом буде встановлюватися винятково рішенням Президента України.
Навколо проєкту вже тиждень точиться бурхлива дискусія. Правозахисники перелічують недоліки документу, а на ветеранських форумах законопроєкт називаються «покріпаченням та зневагою до ветеранів, які вже відвоювали».
Що ж не так із законопроектом: хронологія подій.
З різкою критикою у бік документу одразу виступили юристи ГО «Юридична сотня», які вважають, що законопроєкт 3553 мав би бути відхилений, оскільки він не сприятиме системному розв’язанню проблем в армії. Серед недоліків вони вказали неодноразовий призов без оголошення мобілізації серед осіб, які вже виконали обов’язок захисту Батьківщини; відсутність чітких критерій для здійснення призову, окрім наявності особливого періоду; звуження кредитних пільг та збільшення санкцій за порушення військового обліку. А головне – за ухилення від призову передбачена кримінальна відповідальність.
Ветеранська спільнота відреагувала миттєво: одні з жартом пропонували створити з нардепів батальйон і відправитися з ними в один бліндаж, а інші -називали законопроєкт «зневагою до ветеранів» в той час, як цивільні можуть не турбуватися: їх з потягів, за новими правилами, ніхто знімати заради призову не буде. Ще один з аргументів: ветеранів й так на роботу не хочуть брати, а «після чергового повернення жахатися будуть», бо після війни люди по кілька років проходять курси з відновлення і ресоціалізації, аби «прийти в себе» та стати повноправними членами суспільства.
Правозахисна група «Січ» разом зі аналітиком Віктором Філатов також спробували розібратися у перевагах і недоліках нового закону.
На думку Віктора Філатов, усі зміни, запропоновані документом, стосуються трьох основних аспектів.
По-перше, відбувається формалізація організаційних питань, пов’язаних з проходженням військової служби резервістами. Мова про закріплення їхнього статусу та розподіл повноважень між територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Зокрема, військові комісари наділяються повноваженнями щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення призовників-резервістів та ведення військового обліку призовників-резервістів.
По-друге, планується застосування до резервістів штрафів за ухилення від військового призову та передбачена кримінальна відповідальність – за ухилення від військової служби під час мобілізації в особливий період. Тут санкції пов’язані і з штрафами та виправними роботами.
По-третє, відбувається регламентація соціальних гарантій для мобілізованих резервістів. Мова про забезпечення права зайнятості та відстрочки щодо виконання податкових зобов’язань; мораторій на застосування штрафних санкцій за несплату комунальних послуг на період перебування на військовій службі; закріплення права на відпустки під час проходження служби; застосування мораторію на нарахування штрафних санкцій за кредитами; право на одноразову грошову допомогу.
Новий закон, здебільшого, стосується тих резервістів, які вже виконали свій військовий обов’язок перед державою та захистили її територіальну цілісність і суверенітет. Таких осіб включили до перших черг резерву, і виходить: саме вони повинні знову повернутися на передову. При цьому, якщо не підуть, то їх будуть штрафувати і залучати до виправних робіт.
В цьому ветерани і бачать неповажне ставлення до тих, хто ризикуючи життям боронив державу у найважчі часи і закликають Президента не підписувати документ. Правозахисники їх підтримують:
- Звісно, військовий обов’язок ніхто не скасовував, – коментує аналітик Віктор Філатов, – але, чому б не розглянути питання навчання та подальшої мобілізації цивільних осіб, які не виконали обов’язок перед державою? Згідно нового закону, ймовірність їх призову – дуже низька. Принаймні, це було б чесно по відношенню до тих, хто колись свідомо пожертвував роботою, сімейним затишком та пішов на війну. До речі, велика частина таких резервістів має значні проблеми зі здоров’ям. І вони розраховують на допомогу держави, а не на її примус. Тому доречно було б передбачити додаткові пільги для резервістів, спрямовані на відновлення здоров’я після військової служби.