Минулого тижня Україну сколихнула низка акцій, яку організувало Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю. Причиною сплеску активності стала діяльність правоохоронців, які вчергове вийшли на “тропу війни” проти центрів отримання замісної терапії та їхніх клієнтів. Так, за інформацією ГО “ВОЛНА”, у м. Харків відбулись незаконні затримання пацієнтів, яких під тиском змушували надати покази проти лікарень, зокрема, щодо якості медпрепаратів та надання рецептів. Були проведені також незаконні масштабні обшуки відразу в семи лікарнях, де з порушенням законодавства були вилучені персональні дані всіх пацієнтів та ліки. Люди на добу залишилися без життєво-необхідного лікування.
Не встигли ми зрадіти притомності правоохоронців нашої області, як надійшла інформація про те, що у місті Жовті Води на підставі «службової необхідності» та з метою «проведення належної профілактичної роботи», поліція зробила запит на надання списку зі всіма персональними та деякими медичними даними пацієнтів, які отримують препарати ЗПТ «більше ніж на один день». Завдяки оперативній реакції співробітників Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ і втручанню головного нарколога Дніпропетровської області Білої Наталії Едуардівни, вдалося запобігти розголошенню персональних та медичних даних пацієнтів ЗПТ, але сама тенденція дуже насторожує.
Насправді поліція ніколи й не полишала поза увагою учасників програми замісної підтримуючої терапії та постійно веде полювання на них, часто неподалік центрів видачі препаратів.
Так 05.03.2020 поліцією м. Дніпро було затримано чотирьох осіб, які щойно відвідали сайт програми ЗПТ та мали на руках певну кількість препаратів. Їх протримали у райвідділку без оголошення про затримання, підозру та ін. набагато більше за визначений законом час, допитували, вилучили отримані в законний спосіб препарати та відпустили тільки після втручання представників ГО “ВОЛНА”. Юристка приймальні УГСПЛ на базі ГО ПГ “СІЧ”” Марина Кіптіла звернулась з запитом про проведення службового розслідування, одначе воно не дало результатів. Наразі за ухвалою суду справи внесено до ЄРДР за ст. 365 (Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу). Триває слідство.
Для особливо завзятих правоохоронців нагадаємо:
1. Залежність від психоактивних речовин (наркотиків) — це хронічне захворювання, що проявляється в непереборному бажанні вживати наркотичні речовини, незважаючи на негативні соціально-медичні наслідки.З 1999 р. в Україні офіційно запроваджено міжнародну класифікацію хвороб десятого перегляду (МКХ-10). Згідно з МКХ-10, усі види залежності від психоактивних речовин кодують у рамках діагностичного модуля F10 — F19, що об’єднує «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин».
2. Усі дані хворих людей захищаються лікарською таємницею та підлягають розголошенню лише у визначених законом випадках.
3. Замісна підтримувальна терапія – це дозволена в Україні процедура зменшення шкоди, участь в якій не тягне за собою кримінальної чи будь-якої іншої відповідальності.
4. Згідно Рішення Європейського суду з прав людини залишення особи, що перебувала на програмі ЗПТ, без препаратів прирівнюється до катування з усіма подальшими наслідками.
І наостанок.
Ми багато бачимо прикладів країн, які перемогли навалу і країн, які досі надають перевагу репресивній системі, толеруючи при цьому (а часом і сприяючи) трафік вуличних наркотиків та нехтуючи такими наслідками, як розповсюдження ВІЛ, гепатитів, злочинності та ін. Звісно, набити кишені на ваш час вистачить, але яку країну ви хочете залишити нащадкам, шановні панове правоохоронці?
З юридичних питань та за захистом прав звертатись: +38 097 383 36 09, приймальня УГСПЛ на базі ГО “ПГ “СІЧ””.