Привозив ліки. Забирав поранених. Возив продукти та військове спорядження на передову. Колишній шкільний вчитель інформатики з Кривого Рогу, Олег Бусень, без роздумів, кинувся допомагати українській армії з перших місяців війни. Під Дебальцевим, перед самим його оточенням у 2015-му, волонтер потрапив під сильний обстріл. Зовсім поруч розірвалася міна. З вух полилася кров. Олег втратив свідомість.
Лікарі діагностували сильну контузію. Через рік Олег почав втрачати слух та страждав від тяжкого безсоння. Лікарі пояснили, що це наслідки мінно-вибухової травми. З часом постало питання оформлення інвалідності.
Випадок Олега, звісно, непоодинокий. З 2014-го року до нашої організації звернулися десятки цивільних громадян, які постраждали від обстрілів, отримали тяжкі поранення, контузії, стали повністю або частково недієздатними. І лише у квітні 2018-го уряд прийняв Постанову, яка дає можливість цим людям захистити свої права. А саме – довести зв’язок ушкодження здоров’я (поранення, контузії, каліцтва або захворювання) з військовими подіями та отримати захист з боку держави.
«Відтепер цивільні громадяни, які отримали поранення на Сході з 2014-го року можуть претендувати на статус особи інвалідністю внаслідок війни та розраховувати на пенсію та пільги, як і військові. Зокрема, це повна оплата комунальних послуг, медична допомога, реабілітація, а от на разову грошову компенсацію розраховувати не варто, – коментує юристка Громадської приймальні УГСПЛ у Дніпрі Марина Кіптіла.
Важливо, що скористатися цим правом можуть лише цивільні, які отримали поранення на підконтрольній території та у “сірій зоні», що, на думку правозахисників, є дискримінацією мешканців окупованих територій.
Що потрібно для оформлення статусу?
1. Висновок медексперта про факт поранення.
2. Висновок МСЕК про групу та причину інвалідності.
3. Витяг з ЄРДР – про відкриття кримінального провадження щодо факту поранень.
4. Усі документи потрібно подати до Міжвідомчої комісії при Держслужбі у справах ветеранів.
5. Повторно прийти до МСЕК з висновком комісії та зафіксувати зв’язок поранення з військовими подіями.
Увесь алгоритм дій за посиланням:
https://helsinki.org.ua/…/ukrajina-rozrobyla-mehanizm-otry…/
Детальніше – Наталя Кожина та Марина Кіптіла розповіли на прес-конференції у медіа-центрі «Відкритий». Відео: https://opentv.media/u-dnipri-rozpovili-yaki-viplati-otri…/…
“Чи пропонує держава щось, крім встановлення інвалідності та милиць?” Дуже цікаве та ґрунтовне дослідження на цю тему провели фахівці УГСПЛ. Ознайомитись можна за посиланням: https://helsinki.org.ua/…/reabilitatsiya-zhertv-konfliktu-…/