Подорожі на Схід стали вже невід’ємною частиною життя спеціалістів ГО “ПÔѲה”. Не в усіх громадян, які проживають поблизу лінії зіткнення і потерпають від наслідків збройного конфлікту, є змога отримати правову допомогу за місцем мешкання чи звернутись до юристів з інших міст. Тож два дні, проведені в маленьких прифронтових містечках доводять, що роботи в нас буде багато.
11.07.2019, Авдіївка. Місто зазнало відчутних втрат. Зачинено багато магазинів, проблеми з громадським транспортом та соціальними послугами, відсутність нормальних доріг, ремонти учбових закладів здебільшого на паперах, та й побори в них звичне явище, як не пручайся, неконтрольоване використання бюджетних коштів, навіть побиття активістів – це все реалії життя авдіївчан. В місті мало ВПО, а в інтересах місцевих, що постраждали від збройного конфлікту, не працює жодна місцева соціальна програма, гуманітарна допомога і комплексне реабілітаційне лікування мешканців міста Авдіївка, які були поранені або постраждали під час бойових дій, забезпечують громадські організації. На превеликий жаль, взаєморозуміння з місцевою владою наразі нема. ВЦА до вимог мешканців не дослухається, та й спільнота активістів, яка взяла б на себе відповідальність представляти інтереси всіх мешканців – поки ще формується, хоча запал в людей великий. На фоні цілковитої бездіяльності помітне Управління соціального захисту населення, яке забезпечує надання психологічної допомоги та пропонує послуги медико-технічної бригади «Центра протезно-ортопедичної реабілітації інвалідів «ОРТТЕХ». Але і тут є мінус – бригада працює в м. Покровську, куди не в усіх, хто потребує допомоги, є можливість дістатися. Достатня юридична допомога в місті, яке потерпає від наслідків конфлікту, майже відсутня як явище, навіть актуальні зміни чинного законодавства в інтересах постраждалих осіб не доводяться місцевою владою до відома мешканців, роз’яснювати можливості доводиться приїжджим юристам.
12.07.2019, Зайцеве. Населений пункт, що знаходиться на самісінькій лінії розмежування, потроху оговтується та ліквідує наслідки. Керівництво ВЦА активно співпрацює з громадою, але деякі проблеми самотужки вирішити не в змозі. Основні проблеми з відновленням документів на нерухоме майно, які згоріли внаслідок обстрілів разом з помешканнями, надання адекватних медичних та реабілітаційних послуг тим, хто отримав поранення та втратив здоров’я внаслідок збройного конфлікту. Найактуальніша тема – забезпечення житлом тих, хто його втратив, за рахунок безхазяйного житла, або надання людям компенсації від держави без необхідності звертатися до суду. Як показує практика, слухання цих справ тривають дуже довго та потребують значних фінансових витрат, а в постраждалих осіб нема ні часу, ні зайвих коштів. Але незважаючи на безліч невирішених проблем, люди тут вже будують плани на майбутнє. Голова ВЦА розмірковує, як доправляти дітлашню в школи і де взяти автобус, як вплинути на мешканців окупованої території і переконати, що Україна піклується про своїх громадян. І місцеві мешканці цінують його і довіряють, громада надихається наснагою очільника і готова рухатись вперед, залишаючи спомини про війну позаду. На жаль, Авдіївка разюче відрізняється від Зайцевого в готовності дивитися в майбутнє і, схоже, заколочені вікна багатоповерхівок ще не скоро засяють свіжовимитими вікнами. В такі місця не повертаються.
Юристи ГО “ПÔѲה” в рамках «Проекту «Зміцнення захисту прав та свобод внутрішньо переміщених та постраждалих від конфлікту осіб на Сході України» за підтримки Європейського Союзу» провели інформаційні сесії “Правовий захист та соціальні гарантії постраждалим від збройного конфлікту” за участю активістів та представників місцевої влади, були надані консультації та намічені проблемні питання, які потребують системного вирішення. Тримаємось на зв’язку та консолідуємо зусилля задля підвищення якості життя людей, яких понівечила війна.
Все буде Україна!
#Права_людини #Правовий_захист #Донбас_Україна#NorwegianRefugeeCouncil #NRC #ПрямуємоРазом