Сьогодні в усьому світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв тортур. Ми згадуємо людей, які постраждали від нелюдського поводження та безкарності. Правозахисники говорять, що катування повинні бути викорінені як явище і у суспільстві не повинно існувати жодної толерантності до тортур.
Україна ратифікувала Конвенцію проти катувань ще у 1987 році, однак усі зобов’язання захищати жертв тортур лишаються на папері. Постраждалі не отримують фактично жодної підтримки з боку держави. Згідно Конвенції проти катувань – ні стан війни, ні внутрішньо-економічна нестабільність, ні надзвичайний стан не можуть бути виправданнями для катувань. Постраждалі мають право на реабілітацію та грошову допомогу, яка, у разі смерті від тортур, надається утриманцям постраждалого. Однак в Україні усі ці норми не виконуються.
Офіційно в Україні практично немає статистики щодо фактів катування, хоча відповідна стаття в Кримінальному кодексі є, а рішень суду майже немає. Приміром, у 2017-му у поліції зафіксували майже 2500 випадків катувань, однак відкрили лише 22 кримінальні справи.
Зараз у співпраці з Коаліцією правозахисних організацій “Проти катувань” ГО « Правозахисна група СІЧ» та ГО «Форпост» реалізують проект допомоги жертвам тортур, який включає безкоштовну фахову допомогу юристів та психологів.
Звертатись за допомогою можуть постраждалі від катувань та жорстокого поводження у поліції, пенітенціарних установах, психіатричних та інших закладах, а також колишні військовополонені та цивільні заручники. У Дніпрі та прилеглих регіонах правову допомогу надає ГО «Правозахисна група «СІЧ». Громадська організація “Форпост”» є спеціальним партером проекту з надання соціально-психологічної реабілітації постраждалим.
Детальніше можна прочитати за посиланням: https://sich-pravo.org/majzhe-2500-vypadkiv-katuvan-u-polit…/
*Підготовлено у рамках проекту «Боротьба з катуванням, безкарністю та жорстоким поводженням» за підтримки Європейського Союзу.