Майже 2500 випадків катувань у поліції зафіксували у минулому році в Україні, однак відкрили лише 22 кримінальні справи…
Проблема катувань в Україні лишається актуальною, як ніколи, особливо, у світлі збройної агресії РФ. Понад 3200 українців пройшли полон і 90% з них, на думку правозахисників, стали жертвами катувань.
У п’ятницю, на прес-конференції у Медіа-простір ГО «Правозахисна група «СІЧ» та ГО «Форпост» розповіли про початок реалізації масштабного проекту допомоги жертвам тортур.
Ще торік 12 громадських організацій країни об’єдналися в Коаліцію проти катувань (http://pk.khpg.org/index.php), щоб зменшити це ганебне явище в країні. Цього року діяльність Коаліції отримала підтримку Євросоюзу. І саме зараз розпочалася активна фаза надання допомоги постраждалим, яка включає безкоштовну фахову допомогу юристів та психологів.
Звертатись за допомогою можуть постраждалі від катувань та жорстокого поводження у поліції, пенітенціарних установах, психіатричних та інших закладах, а також колишні військовополонені та цивільні заручники. У Дніпрі та кількох прилеглих регіонах правову допомогу надає ГО «Правозахисна група «СІЧ». ГО «Форпост» є спеціальним партером проекту з надання соціально-психологічної реабілітації постраждалим.
«Ми надаємо юридичні консультації, адвокатський супровід і навіть представництво інтересів постраждалих у Європейському суді з прав людини», – коментує директор Правозахисної групи «СІЧ» Дмитро Рева.
Україна ратифікувала Конвенцію проти катувань ще у 1987 році, однак усі зобов’язання захищати жертв тортур лишаються на папері. Постраждалі не отримують фактично жодної допомоги та підтримки з боку держави. Згідно Конвенції проти катувань – ні стан війни, ні внутрішньо-економічна нестабільність, ні надзвичайний стан не можуть бути виправданнями для катувань. У той же час постраждалі мають право на грошову компенсацію, яка, у разі смерті від тортур, надається утриманцям постраждалого. Однак в Україні усі ці норми не виконуються:
«Фактично відсутні будь-які безкоштовні реабілітаційні послуги. Ці люди не можуть навіть мріяти про безкоштовне обстеження, чи, наприклад, про санаторно-курортне лікування бо Держава не виконує своїх зобов’язань щодо одержання відшкодування жертвою катувань, зокрема не забезпечує заходи для якомога повнішої реабілітації. Тому функції захисту таких осіб частково беруть на себе громадські організації. У нашому випадку – це психотерапевтична допомога, соціальні та медичні консультаційні послуги, – коментує керівниця ГО «Форпост» Олена Подолян.
На думку правозахисників, найкращим показником успішності проекту буде зниження рівня тортур в Україні – це можна буде відстежити завдяки соціологічним дослідженням. Також юристи сподіваються на прецеденти в європейських судах, коли винні у тортурах понесуть заслужене покарання, а потерпілі отримають справедливу компенсацію.
Відео за посиланням: https://www.facebook.com/mediaprostir.info/videos/1992268277555740/