24 квітня правозахисники Громадської приймальні УГСПЛ при ГО ПГ «СІЧ» провели зустріч зі студентами 1-го курсу Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. Майбутнім юристам розповіли про суть нового для України поняття – перехідного або транзитивного правосуддя.
Що це таке?
Перехідне або транзитивне правосуддя – це широке поняття, яке включає у себе комплекс заходів для подолання наслідків збройного конфлікту. Загалом, це система правових заходів для переходу держави від авторитарного режиму до демократичної системи, від стану війни – до миру.
Навіщо це Україні?
Будь-якому організму, який опинився у стані важкої хвороби, яка перейшла у гостру фазу – потрібне лікування. Якщо говорити про державу, то сьогодні наш суспільний організм пронизаний десятками недуг: від корупції – до війни на Сході України. Саме для лікування та подолання наслідків проблем і потрібна світова практика перехідного правосуддя. Її результатом має стати примирення у суспільстві та зниження соціальної напруги.
Що включає перехідне правосуддя?
1) Притягнення до відповідальності винних у грубих порушеннях прав людини (конфлікт, війна, геноцид, тощо);
2) Компенсація збитків жертвам порушень;
3) Відкриття суспільству усієї правди про причини та наслідки масових порушень;
4) Проведення реформ, які унеможливлять повторення порушень.
Саме молоді незаангажовані юристи, на нашу думку, є головним рушієм цього процесу у майбутньому. Їхня мотивація та знання знадобляться для втілення основних принципів перехідного правосуддя в Україні.
Аналітик Виктор Филатов розповів студентам, що в умовах перехідного правосуддя громадські організацій зможуть більш ефективно впливати на владу. Зокрема, через участь у громадських обговореннях, розробці законопроектів, проведенні громадських експертиз.тощо.
У всіх цих напрямках активно працює і Громадська Приймальня УГСПЛ при ГО ПГ «СІЧ». Зокрема, ми документуємо грубі порушення прав вимушених переселенців та полонених. Саме зараз розробляємо законопроект, який покращить захист дітей із зони збройного конфлікту. Наші правозахисники беруть участь у моніторингу судових засідань в рамках реформування судової системи та працюють в громадських радах при органах державної влади.
При бажанні молоді юристи можуть долучитися до нашої діяльності в якості волонтерів, або проходити стажування у громадській організації та переймати унікальний досвід.
Працюємо далі.