Ненасильство – не доля боягузтва, це завжди героїзм.
Махатма Ганді
На честь народин цієї Великої людини у 2007 році з’явився Міжнародний день ненасильства, рішення про це було проголошено на черговій асамблеї ООН. Ганді був не просто лідером руху за незалежність Індії, а й основоположником ненасильства у глобальному вимірі.
У резолюції ООН сказано, що Міжнародний день ненасильства служить додатковим приводом для того, щоб «пропагувати ненасильство, зокрема шляхом освітньої і суспільно-роз’яснювальної роботи». У документі підтверджується «універсальна значимість принципу ненасильства», а також бажання «затвердити культуру світу, терпимості, розуміння та ненасильства».
Круглий стіл з нагоди цієї дати був ініційований регіональним підрозділом ГО «Без тортур», до участі запросили представників омбудсмена, поліціянтів та правозахисників, зокрема – експерток ГО «ПГ «СІЧ»» Наталю Кожину та Марину Давидову.
У 2020-му, коли всесвітня епідемія коронавірусу загострила існуючі соціальні проблеми та додала нових, люди, які і без того часто потерпали від насильницького поводження, лишились віч-на-віч з кривдником і часто без змоги дістатись допомоги. Мова йде про так звані «місця несвободи» – тюрми, психіатричні лікарні, державні та приватні геріатричні установи та реабілітаційні центри для людей з залежностями.
В умовах карантинних обмежень наразі їм доступний виключно телефонний зв’язок, та й то з урахуванням режимності об’єктів та доброї волі адміністрації. Під час звернень до нашої правозахисної групи в’язні часто скаржаться на умови утримання, поганий гігієнічний стан приміщень та проблеми з медичним обслуговуванням. Особливої уваги вимагають ув’язнені, що живуть з ВІЛ, які потребують регулярного тестування крові та моніторингу ефективності антиретровірусної терапії. Наразі проблеми вирішуються дистанційно, але цей процес не завжди є швидким.
Учасники поділились досвідом роботи в умовах карантину та проговорили плани майбутньої співпраці. Зокрема, представники ГО «ПГ «СІЧ»» запланували перевірити, як працює система Custody Records у ізоляторах тимчасового тримання і чи направду вона сприяє запобіганню порушенню прав людини у цих установах. Сподіваємось, буде цікаво та корисно.
